Diagnoza zespołu Aspergera a schizoidalne zaburzenie osobowości

Dzieńdobry, zdiagnozowano u mnie Aspergera w podstawówce. Odwiedzałem psychologów- żaden nie wyraził wątpliwości co do diagnozy. Jednak ja sam zacząłem mieć co do tej diagnozy wątpliwości, kiedy u mojej starszej siostry w Stanach zdiagnozowano Bordeline Personality Disorder. Czytałem na temat jej choroby i trafiłem na informacje, że łatwo pomylić aspergera właśnie ze schizoidalnym zaburzeniem osobowości (było podane jako pochodna bpd). Czy to możliwe, że w rzeczywistości nie mam aspergera?

Witam... żeby rozstrzygnąć Pana wątpliwość konieczny jest bezpośredni kontakt ze specjalistą. Z Pana listu wnoszę, że takie kontakty w przeszłości miały miejsce wielokrotnie i żaden profesjonalista nie miał wątpliwości co do diagnozy, prawdopodobieństwo pomyłki jest więc raczej małe. Mnie zainteresowało dlaczego diagnoza ma dla Pana takie znaczenie. Osobiście wolałbym być dobrze leczony i wyleczony nip poprawnie zdiagnozowany, podejrzewam więc, że z dotychczasowych kontaktów z psychologami nie jest Pan zadowolony. Może warto, żeby to dotychczasowe niepowodzenia w terapii stały się przedmiotem refleksji, a nie diagnoza. W psychiatrii jednostki diagnostyczne służą przede wszystkim porozumieniu między specjalistami - stanowią rodzaj "konwencji terminologicznej". Zazwyczaj z ich zmiany dla pacjenta bezpośrednio niewiele wynika, chyba że zmiana diagnozy skutkuje także zmianą leczenia.Pozdrawiam.

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Jeśli ma pan wątpliwości co do postawionej diagnozy to proszę porozmawiać o tym z psychologiem, który pana prowadził. Przez internet nie sposób stawiać diagnozy.

Witam,
Najważniejsze jest pytanie, co Pana skłania do otrzymania diagnozy? Moge się domyślać, że zależy Panu na tym, żeby jak najlepiej zrozumieć siebie i swoje problemy? Zachęcam zatem do wizyty u psychoterapeuty.
Zespół Aspergera rozpoznawany jest najczęściej w wieku dziecięcym, bywa, że jego objawy z wiekiem ulegaja zmianie, nawet osłabieniu. Zespół Aspergera ma także, choć nie do końca rozpoznane podłoże mózgowe. Zaburzenia osobowości natomiast rozpoznaje się w wieku dorosłym, nie wcześniej niz przed 18-stym rokiem życia, są to zaburzenia, w powstaniu których zdecydowanie więszy udział mają czynniki środowiskowe, choć niewątpliwie i wrodzone czynniki mogą mieć udział w ich powstawaniu.
Rzeczywiście schizoidalne zaburzenie osobowości ma pewne wspólne cechy z Zespołem Aspergera, bywa tak, że osoba dotknięta w dzieciństwie Zespołem Aspergera, w dorosłości ma schizoidalne zaburzenie osobowości. Zachęcam do diagnozy u specjalisty.