Diagnoza Zespołu Aspergera u 4,5-rocznego dziecka

Witam. Czy poradnia PP może podważyć diagnozę ZA ktora dostal syn 4,5r w OWI .P.Psycholog z PPP na wizycie powiedziala ze syn ma pewne lekkie cechy pasujące do CZR ale nie jest to ZA. I na komisji możemy nie dostać orzeczenia bo syn nie spełnia kryteriów. Czy PPP może żądać powtórzenia diagnozy w innym ośrodku? Sama jestem trochę zaskoczona diagnozą ale skoro podpisal się pod nią lekarz to chyba powinna byc wiarygodna. Wprawdzie psychiatra widzial tylko raz syna i dwa razy psycholog i diagnoza.

Poradnia PP nie może podważyć opinii OWI, ale może wystawić własną, która jak rozumiem będzie odmienna. Dzieci z ZA przejawiają właśnie lekkie cechy CZR, choć natężenie tych cech u różnych dzieci może być bardzo odmienne. Trzy wizyty u lekarza i psychologa powinny wystarczyć do wystawienia odpowiedniej diagnozy, jeżeli towarzyszył im szczegółowy wywiad dotyczący funkcjonowania i umiejętności dziecka. Przypuszczam, że cechy ZA u syna mają niewielkie nasilenie skoro budzą wątpliwości różnych specjalistów lub towarzyszą im inne zaburzenia, które mogą wywoływać podobne trudności/objawy, ale mieć inne podłoże niż ZA. Nie wiem o jakie orzeczenie Pani zabiega - jeżeli chodzi o stwierdzenie niepełnosprawność - opinia z OWI powinna być wystarczająca, jeżeli chodzi o orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - rzeczywiście wiążąca będzie opinia PPP. Nie wiem też z kiedy jest opinia z OWI - jeżeli minęło już sporo czasu być może poziom rozwoju i funkcjonowania syna uległ zmianie. Pozdrawiam.

Warto byloby udac sie z synem do specjalistycznego osrodka prowadzacego terapię dzieci z ZA tak czy inaczej terapia będzie potrzebna a zyska Pani dodatkową opinię specjalistow obserwujacych dziecko