Dieta 1000 kcal: czy jest dla mnie odpowiednia?

Witam. Mam 16 lat, ważę 66 - 67 kg przy wzrośnie 169. Moje BMI jest w normie, aczkolwiek zależy mi na wadze 62 kg. Chciałabym się pozbyć krągłego brzuszka, boczków, wyszczuplić łydki i troszkę uda oraz pokonać cellulit. Nie zależy mi na sylwetce anorektyczki, bowiem nie podoba mi się coś takiego. Pragnę się sobie podobać i chcę uzyskać ten efekt do wakacji. Od jakiegoś czasu zmieniam swój sposób odżywiania na zdrowszy, ograniczyłam słodycze (w chwili obecnej w ogóle ich nie jem, na jakiś czas chcę sobie je całkowicie odpuścić), nie używam cukru (jeśli już to miodu bądź syropu klonowego, acz rzadko), piję herbatę czerwoną i zieloną (oczywiście niesłodzoną), staram się spożywać jak najwięcej warzyw i owoców, pić 2l płynów na dzień oraz jeść regularnie, po 5 posiłków. Pragnę zaznaczyć, iż ćwiczę, co najmniej 4 razy w tygodniu, aczkolwiek staram się codziennie, zamierzam zacząć biegać i chodzić na basen. W mojej rodzinie występuje nadwaga. Cierpię na bóle głowy, podobnie jak moja siostra. Chciałam zostać wegetarianką, aczkolwiek dopiero za 2-4 lata, gdy osiągnę pełnoletność, będę mogła się jeszcze bardziej usamodzielnić itp. Poza tym w chwili obecnej nie jestem w stanie i nie chcę całkowicie rezygnować z mięsa, tudzież z ryb oraz mleka, miodu, jaj. Można by rzec, iż jestem semiwegetarianką (choć to nie ma za wiele wspólnego z samą ideologią wegetarianizmu), w przyszłości planuje przejść na laktoowowegetarianizm. Teraz pytanie kluczowe - czy mogę pozwolić sobie na dietę 1000 kcal? Przyznam, że nie chciałam stosować jej długo, tylko góra 2 tygodnie, potem przejść na 1200, następnie 1500... oczywiście stopniowo. Obawiam się efektu jo-jo i nie wiem, czy mogę w ten sposób postąpić. (Po uzyskaniu wymarzonej wagi myślałam o 1800 kcal, oczywiście przechodząc w ten tryb również stopniowo). W okresie szkoły śniadanie jem ok. 7:00. Drugie śniadanie ok. 11, obiad dopiero ok. 14-15. Podwieczorek 17, a kolację 19-20 (na pewno 2-3h przed snem). Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Witam

Bardzo cieszy mnie twoje podejście do odchudzania– zarówno rozsądne oczekiwania względem siebie i swojej figury jak również troska o to, by twoja dieta była zdrowa. Wprowadziłaś wiele dobrych i bardzo ważnych zasad żywieniowych – jesz śniadania, regularnie spożywasz posiłki, nie objadasz się przed snem, ograniczasz słodycze, jesz warzywa, pijesz wodę i dużo się ruszasz. Jeśli zadbasz o to, by te zasady stały się twoimi nawykami, czyli wprowadzisz je na zawsze to najprawdopodobniej twoja waga w naturalny sposób sama się ureguluje i utrzymasz ją na pożądanym poziomie.
Co do twojego pytania to odpowiem, że twoje zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2300 kcal. Jak sama widzisz dieta 1000kcal nawet w połowie nie zaspokoi tych potrzeb. Jest to dieta skrajnie niskokaloryczna i przeznaczona dla osób dorosłych. Twój dorastający organizm potrzebuje energii ponieważ jeszcze się rozwija. Potrzebujesz  dużo wapnia dla zdrowia kości i zębów, żelaza, magnezu, szeregu witamin i innych minerałów  oraz glukozy będącej „paliwem dla mózgu”. Dieta tak niskokaloryczna jest zwykle dietą niedoborową, czyli nie dostarcza wszystkich potrzebnych składników. W twoim przypadku dieta odchudzająca powinna mieć więcej kalorii i być ułożona przez dietetyka, aby była pełnowartościowa.

Pozdrawiam