Dieta 1600 kcal u nastolatki

Witam. Od jakiegoś czasu chodzi za mną myśl o tym, aby pozbyć się kilku kilogramów. Ważę 42 kg przy wzroście 152 cm, mam 18 lat. Chciałabym być troszeczkę chudsza. Od dwóch dni pilnuję aby moje posiłki nie przekroczyły 1600 kcal. Czy w taki sposób jestem w stanie schudnąć i jak szybko będzie się to działo? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Witam,
Jesteś młodą dziewczyną, której masa ciała naprawdę nie wymaga redukcji. BMI jest na poziomie 18,1 czyli jest w normie,choć warto zaznaczyć, że niektórzy dopatrzyliby się niedowagi, bo to dolna granica normy. Natomiast pamiętaj, że jesteś w okresie intensywnego rozwoju a zapotrzebowanie kaloryczne w Twoim przypadku waha się w granicach 1800- 2400 kcal i to powinien być Twój wykładnik w odżywianiu. Bardzo dobrze, że zwracasz uwagę na to co jesz. Pamiętaj o zbilansowanym jadłospisie i regularności posiłków. Dbaj o aktywność fizyczną, ale na chwilę obecną nie zatracaj się w dietach redukcyjnych, bo naprawdę ich nie potrzebujesz.

Pozdrawiam serdecznie

Zgadzam się z przedmówczynią. Lepszą strategią dla Ciebie jeśli chcesz ukształtować sylwetkę będzie spożycie standardowej ilości kalorii czyli koło 1800 - 2000 a włączenie regularnej aktywności fizycznej, która pomoże przekształcić tłuszcz w mięśnie (oczywiście nie mówię tu o ich powiększenie tylko zaznaczenie). Wtedy również centymetry się poprawią oraz jędrność skóry a organizm będzie dążył do własnej równowagi jeśli chodzi o masę ciała. W takim wypadku to bardzo ważne abyś te 1800 kcal rozłożyła równomiernie w posiłkach oraz, żeby pochodziły one ze zdrowych produktów. Powodzenia w kształtowaniu sylwetki!

Witam, Pani masa ciała przy tym wzroście jest całkowicie prawidłowa, powiedziałabym, że nawet zbyt niska, nie ma potrzeby odchudzania, przypuszczam, że przeszkadza Pani pewnie jakaś fałdka na brzuchu - lepiej wyregulować to ćwiczeniami, taka kaloryczność stosowana przez dłuższy czas u Pani może powodować niedożywienie jakościowe, zuboży Pani dietę w skałdniki mineralne, witaminy, zaczną wypadać włosy, paznokcie będą się rozdwajały, jednym słowem nie jest to nic dobrego. Zbyt niska masa ciała może doprowadzić do zatrzymania miesiączki, nie polecam takiej diety u Pani - nie przy tym wzroście i tej masie ciała- waga jest jak najbardziej prawidłowa, proponowałabym bardziej uregulować jadłospis, niż ograniczać kaloryczność regularne jedzenie również daje dobre rezultaty jeśli chodzi o wygląd.

Witaj. Twoja waga jest wagą prawidłową z tendencją do niedowagi. Powinnaś ważyć od 46-57 kg. Zapotrzebowanie Twojego organizmu to około 1900-2000 kcal. dziennie. Zmniejszenie ilości jedzenia może przynieść więcej szkody, ponieważ organizm będzie niedożywiony, pozbawiony niezbędnych składników odżywczych i wbrew Twoim oczekiwaniom wcale nie będziesz chudła. Organizm zacznie zmniejszać metabolizm i magazynować wszystko co zjesz, a w rezultacie będziesz czuła się źle, gorzej wyglądać a w dłuższym czasie może to spowodować problemy ze zdrowiem. Najważniejsze abyś zwróciła szczególną uwagę na jedzenie pięciu posiłków dziennie koniecznie ze śniadaniem i wartościowe odżywianie, a wtedy będziesz wyglądała najładniej i czuła się najlepiej.

Myślę, że tyle zgodnych odpowiedzi dietetyków powinno Cię skłonić do tego, aby w inny sposób spojrzeć na swoje ciało. Zgadzam się z przedmówczyniami, które wskazują na dolną granicę normy jeśli chodzi o wagę. Jeżeli nie podoba Ci się Twoja sylwetka, to powinnaś pomyśleć raczej o jej ukształtowaniu za pomocą ćwiczeń, a nie przez kolejne ujmowanie kilogramów.

Pamiętaj, że ta sama objętość tkanki tłuszczowej waży mniej niż mięśni. Zatem jeśli "przerobisz" 1 kg tłuszczu na mięśnie, to na pewno poprawi się Twoja sylwetka, ponieważ mięśnie będą zajmowały mniejszą objętość :). Możesz to zaobserwować wykonując pomiary obwodów ciała. Jest to drugi ważny element oceny sylwetki, poza wagą.

No i chyba to co najważniejsze. Jesteś w takim okresie, że zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej i niska waga mogą prowadzić do zaburzeń miesiączkowania. A tego chyba byś nie chciała:).

Mam nadzieję, że po wszystkich wypowiedziach tu zamieszczonych, spojrzysz na siebie optymistyczniej i nie będziesz zamartwiała się jak tu zgubić "coś" czego nie ma. :)

Powodzenia

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam serdecznie,
Pani masa ciała jest prawidłowa i zgadzam się z przedmówczyniami, że nie ma w tym przypadku ŻADNEJ konieczności jej redukcji.
Warto zadbać o zdrową racjonalną dietę, uwzględniającą regularne posiłki (4-5 dziennie), bogate w warzywa i owoce, węglowodany złożone (ciemne pieczywa, kasze, ryż) i odpowiednie źródła białka (tłuste ryby, mięso, nabiał) i tłuszcze zdrowe (orzechy, nasiona, oleje np. lniany).
Pamiętać należy także o odpowiedniej podaży płynów w postaci wody.

Czego unikać? słodyczy, fast foodów, słonych przekąsek, słodzonych napoi, jogurtów itp.

Zamiast szukać diet redukcyjnych, obniżać kaloryczność i ingerować w swój organizm, warto poszukać rozwiązania w aktywności fizycznej.
Może taniec, finess, basen lub inny sport, który pomoże w zadbaniu o zdrowe ciało:)

pozdrawiam

Witam, Twoja waga jest prawidłowo w stosunku do wzrostu. Nie sądzę, abyś musiała chudnąć. Jeśli chcesz ujędrnić lub wyszczuplić niektóre partie ciała, możesz zwiększyć swoją aktywność fizyczną.

Dieta 1600kcal jak najbardziej pozwoli Ci schudnąc natomiast trudno powiedziec w jakim tempie nie wiedząc nic na temat Twojego trybu życia, aktywności fizycznej itp. Dieta 1600 KCAL bedzie odpowiednia przy umiarkowanej aktywności fizycznej (1-2 razy w tygodniu). W przypadku wiekszej aktywności wartośc energetyczna diety powinna byc wieksza. Oprócz ilości kalorii niezwykle istotny jest też rozkład energii na wszystkie posiłki i odpowiednia podaż wszystkich składników odżywczych dlatego polecam konsultacje ze spacjalistą, żeby sobie dietą nie zaszkodzic.

Witam, Przede wszystkim nie powinnaś się odchudzać. Twoja masa ciała jest prawidłowa. Powinnaś jeść około 1800-1900 kcal. Jeśli nie jesteś zadowolona ze swojej sylwetki proponuję zamiast ograniczania kalorii zwiększyć nieco aktywność fizyczną. Oprócz tego warto odżywiać się prawidłowo – szczegóły przeczytasz tutaj http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pozdrawiam.

Mgr Anna Chmielewska Dietetyk

Witam. Pani BMI wskazuje na niedowagę. Prawidłowa masa ciała dla Pani wzrostu mieści się w przedziale 45-57 kg. Odchudzanie w Pani przypadku może prowadzić do wyniszczenia organizmu i poważnych komplikacji zdrowotnych dlatego stanowczo odradzam tego typu działań.

Witam,
przy wzroście 152 cm waga 42 kg jest wagą niską i skąd pomysł aby ją jeszcze obniżać?
Prawidłowa dieta to taka, która oparta jest na właściwie opracowanej analizie składu ciała. Nie możemy wiedzieć jaką dietę zastosować, jeżeli nie wiemy czego mamy zbyt dużo, czy wody, masy mięśniowej czy też tkanki tłuszczowej. Zachęcam do sprawdzenia swoich parametrów i nie eksperymentowaniu na własnym zdrowiu.
Pozdrawiam
Sylwia Beyer-Wygońska

Witam.Przy wzroście 152 i wadze 42 twoje bmi wynosi 18,2 co świadczy o niedoborze masy ciała. Twoja prawidłowa waga powinna wynosić od 45, 1 do 57,5. Więc nie widzę powodów do odchudzania.

Ma Pani idealną wagę i prawidłowe BMI, proszę zdrowo się odżywiać, ale nie ma potrzeby odchudzania, Do jadłospisu proszę włączyć płatki owsiane, warzywa, chude mięso,pieczywo pełnoziarniste, 2 l wody dziennie. Pozdrawiam

Dzień dobry,

trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo nie wiem ile jadła Pani dotychczas. Waga to troszkę za mało, warto zrobić pomiar na analizatorze składu ciała, wtedy wiemy jaka jest zawartość wody, tłuszczu i mięśni w organizmie oraz jakie jest Pani zapotrzebowanie kaloryczne. Waga na ten moment jest prawidłowa wiec organizm tak łatwo nie będzie się chciał pozbywać kilogramów. Warto pomyśleć o odpowiednio zbilansowanej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Bezpieczne odchudzanie to od 0,5-1kg/tydzień.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Przed podjęciem decyzji o odchudzaniu warto zrobić analizę składu ciała ( w tym tkanki tłuszczowej), dietetyk określi Pani jaka ilość tkanki mięśniowej i tłuszczowej jest niezbędna aby Pani organizm funkcjonował prawidłowo.

Radziłabym zrzucać zbędny tłuszcz ( o ile takowy Pani posiada) ćwiczeniami fizycznymi. Dieta poniżej Pani zapotrzebowania może obniżyć metabolizm, co wkrótce zaowocuje efektem jo-jo.

Witam. Na pewno nie powinnaś tracić kilogramów, a wręcz co najmniej 2 kg więcej by się przydało. Ale rozumiem, że chcesz schudnąć w obwodzie - wizualnie. Dlatego należy połączyć odpowiednie żywienie z ćwiczeniami, które ukształtują sylwetkę. Radzę nie kombinować z żywieniem. Jeżeli chcesz się zdrowo odżywiać to zrób rejestr kcaloryczny tego co jesz w ciągu dnia i ułóż sobie na podstawie tego co wyjdzie profil diety zdrowej: 20% białka, 25% tłuszczu i 55% węglowodanów - nie obcinając z tego co wyjdzie kcalorii. Pamiętaj przy tym o jedzeniu regularnie zaczynając od śniadania co ok 3-4 godziny. Jeżeli zaaplikujesz do tego odpowiednie ćwiczenia, to pamiętaj by w dzień treningowy zwiększyć ilość spożywanych kcalorii - i nie przejmuj się, że wtedy na wadzę skoczy do góry, gdyż odpowiednie żywienie i ćwiczenia pozwolą Ci na zmniejszenie cm w obwodzie - pod warunkiem, że są prawidłowo dobrane. W razie problemów sugeruje udać się do specjalisty - trenera, który dla Twojej osoby ułoży program ćwiczeń i w następnej kolejności z ułożonym planem ćwiczeń udać się do dietetyka, który dobierze dla Ciebie odpowiedni program żywienia uwzględniając dni treningowe i intensywność treningów, oraz inne istotne aspekty, które są ważne przy układaniu żywienia.

Witam serdecznie,

Pani waga przy danym wzroście jest odpowiednia a nawet zbyt niska. Dieta 1600kcal może być niewystarczająca. Powinna dostarczyć Pani więcej kcal a w celu wysmuklenia sylwetki proponuję zwiększyć aktywność fizyczną. Polecam ćwiczenia rozciągające, modelujące

Pozdrawiam
Joanna Wasiluk

Witam. Ja również nie powiem nic nowego. Twoja masa ciała jest prawidłowa, a odchudzanie zamiast przynieść korzyści może przynieść powikłania typu: zaburzenia miesiączkowania, osłabienie, drażliwość,a w najgorszym przypadku anoreksję, ponieważ mimo, że zrzucisz te kilogramy, to nadal będzie Ci się wydawało, że jesteś "gruba". Wprowadź aktywność fizyczną, zasady zdrowego odżywiania, a wtedy na pewno nie przytyjesz, a poprawi się sylwetka ciała. Podczas ćwiczeń i aktywności fizycznej wydziela się serotonina-hormon szczęścia, a wtedy może poprawi sie bardziej Twoja samoocena. Głowa do góry - pierś do przodu, jesteś młoda i zdobędziesz świat;-)))