Dieta 650 - 850 kcal u 14-latki

Mam 14 lat i 165cm. Od dwóch miesięcy jestem na diecie 650 - 850 kcal. jestem bardzo zadowolona bo schudłam aż 10 kg (ważylam 62kg). Ale mam już dość diety i chce zwiększyć ją do 1300 kcal. tylko strasznie boję się że przytyje. Dodam że trenuje boks 3 razy w tyg, no i tańczę, a jeżeli chodzi o posiłki, to jem bardzo zdrowe i wartościowe produkty. Bardzo proszę o poradę, jak zwiększyć liczbe kcal i w ogóle nie ptrzytyć.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Kaloryczność diety na poziomie 650-850 kcal jest skrajnie niska i bardzo niebezpieczna. Stąd tak znacząca utrata masy ciała w tak krótkim czasie. Wiąże się to niestety jednak z tym, że masa ciała po zwiększeniu energetyczności diety może wzrosnąć. Nie zmienia to jednak faktu,że takie działanie należałoby jak najszybciej podjąć, dla bezpieczeństwa zdrowia.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że wiek 14 lat jest okresem intensywnego rozwoju organizmu, a nie dostarczenie mu niezbędnych składników odżywczych może być jednoznaczne z zaburzeniami funkcjonowania,niedożywieniem, a nawet schorzeniami w przyszłości.
Zalecana kaloryczność diety to minimum 1800kcal i do takiej wartości należałoby stopniowo dążyć. Ważne jednak, aby opierać dietę na zasadach zdrowego odżywiania, zadbać o regularność posiłków, obecność produktów o obniżonej zawartości tłuszczu, zwiększenie podaży błonnika, unikanie słodyczy i kalorycznych przekąsek.

Witam. Pamiętaj, że z racji tego, iż jesteś w wieku dojrzewania Twoja sylwetka cały czas się zmienia – rośniesz, a więc i masa ciała może (a nawet powinna) proporcjonalnie ulegać zwiększeniu. Obecna podaż kalorii jest dla Ciebie zdecydowanie za mała, ale aby nadmiernie nie przybrać na masie powinnaś zwiększać ją powoli i regularnie od 1200 kcal (które już teraz wprowadź) o około 100 kcal na tydzień. Wybieraj produkty wartościowe (owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy), a nie słodycze bądź tłuste przegyzki. Pozdrawiam.