Dieta a bieganie - jak się odżywiać, by nie pogorszyć sportowych wyników?

Witam. Mam 166 cm wzrostu i 67 kg wagi. Chciałabym schudnąć 15 kg w 3 miesiące. Zastanawiałam się nad dietą Dukana, ale dowiedziałam się, że nie nadaje się ona dla osób aktywnych fizycznie. Otóż 5 razy w tygodniu trenuję biegi (przeważnie sprint) około godziny. Bardzo chciałabym schudnąć, lecz nie chciałabym, aby moje wyniki sportowe bardzo się pogorszyły. Nie wiem, jaką dietę powinnam wybrać, abym nie była za bardzo osłabiona. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Jeśli chodzi o Twoje tempo odchudzania (15 kg w 3 miesiące), to najbardziej polecanym jest, aby maksymalnie w ciągu 1 tygodnia tracić od 0,5 do 1 kg masy ciała. Sport, który uprawiasz to wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności. Pożywienie biegacza powinno być bogate w wapń, fosfor, magnez i witaminy, zwłaszcza rozpuszczalne w tłuszczach - witaminy A oraz D. W Twoim przypadku dieta powinna korzystnie wpływać na wyniki sportowe, nie musisz się martwić o zrzucenie zbędnych kilogramów, ponieważ tak regularny wysiłek fizyczny (5 razy w tygodniu) na pewno przyniesie wzmocnienie formy, ładne ukształtowanie sylwetki, a przy okazji utratę masy ciała.

Dieta proteinowa opiera się głównie na białku - tzn. produktach mlecznych, mięsie oraz jajach. Białko to podstawowy budulec mięśni, więc jest bardzo ważny składnik dla osoby uprawiającej sport. Jednak równie ważne w diecie sprintera są węglowodany, których brakuje w diecie dr. Dukana. Jeśli brakuje dobrych węglowodanów, tzn. warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, owoców - w naszym organizmie zwiększa się produkcja kwasu mlekowego, poza tym nie spalamy tkanki tłuszczowej, a tkankę mięśniową, ponieważ tłuszcz spala się wyłącznie "w ogniu węglowodanów". Dlatego lepiej nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych i regularnego jedzenia.

Pozdrawiam