Dieta bezmleczna podczas karmienia piersią a wskazania do suplementacji wapnia

Witam! Karmię piersią i od dwóch miesięcy jestem na diecie bezmlecznej. Na wizycie z synkiem pediatra powiedział, że nie muszę przyjmować suplementów z wapniem. Czy ma rację? W wielu publikacjach spotkałam się ze stwierdzeniem, że przy diecie eliminacyjnej ( białko krowie)należy suplementować się wapniem, żeby dziecko nie "zabrało" go z zębów i kości.

Witam serdecznie!

Wielu z nas traktuje mleko jako główne źródło wapnia.W dużej ilości występuje także w niektórych warzywach, orzechach i przetworach rybnych
Sporo wapnia jest w sardynkach (382 mg/100 g) i śledziach z puszki – takich, które spożywa się wraz ze szkieletem i ośćmi. Dobrym źródłem są również anchois, czyli sardele - małe ościste ryby, spokrewnione z sardynką

Migdały - suche, w postaci masła lub mleka, są wspaniałym źródłem wapnia. Już 22 migdały zaspokoją 27 % dziennego zapotrzebowania na wapń. Poza tym dostarczają wiele witamin i minerałów, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Figi - dziesięć suszonych owoców figowych zawiera około 250 mg wapnia

Orzechy laskowe - w 100 g orzechów laskowych - 193 mg wapnia

Sezam suszony - 1 łyżce nasion sezamu znajduje się 9 % potrzebnego nam wapnia. Poza tym zawiera wiele cennych witamin, w tym A, E, z grupy B, oraz składników mineralnych, np. cynku, fosforu, magnezu, potasu, wapnia i żelaza

Śledzie - są bogate w witaminę D, pomagają w absorpcji wapnia. Jeden filet śledziowy zaspokaja 11 proc. dziennego zapotrzebowania na wapń

Jarmuż - 1 szklanka zaspokoi 9 % dziennego zapotrzebowania na wapń. Jest to istna bomba odżywcza – zawiera żelazo, wapń, magnez, kwas foliowy, witaminy C, A i K.

Brokuł zawiera ok 100 mg wapnia w 100 g, szpinak to 99 mg w 100 g, a w 100 g pietruszki jest aż 195 mg tego pierwiastka

Mleko sojowe - otrzymywane z ziaren soi zawiera sporo wapnia, lecytyny, fosforu, żelaza, magnezu, potasu, białka, witaminy E i z grupy B. Jednak najlepiej nie kupować gotowego, a zrobić własne. W internecie jest wiele ciekawych przepisów.

Poza tym poziom wapnia można uzupełniać pijąc wysoko- i średniozmineralizowane wody.

Organizm może przyswajać wapń z różnych produktów, nie tylko mlecznych. Niektóre zawierają śladowe jego ilości, inne mają go nieco więcej. Łącząc wszystkie w prawidłowo zbilansowanej diecie, nawet bez korzystania z dobrodziejstw mleka i jego przetworów, można zapewnić sobie i dziecku odpowiednią dawkę tego pierwiastka.

Dlatego odpowiadając na Pani pytanie: suplementacja wapniem nie jest potrzebna. Wystarczy zdrowa, zbilansowana dieta.

Pozdrawiam