Dieta, ćwiczenia - pytania

Witam. Jestem siedemnastoletnim chłopakiem, ważę 79 kg i mam 168 cm wzrostu. Od urodzenia byłem dosyć "potężnej" postury, zawsze ważyłem do kilku kilogramów ponad normę. W obecnym stanie niestety jest to dość uciążliwe, gdyż przez moją szkołę przewija się kilkaset osób i panuje tam dosyć wysoka temperatura w lecie, jak również droga do szkoły, krótka, choć intensywna, powoduje obfite pocenie się. Chciałbym prosić o porady, ewentualne programy dietetyczne, ćwiczenia, które pomogłyby mi ustabilizować wagę do +3-5 ponad wzrost, to znaczy do 71-74. Czas to w przybliżeniu trzy miesiące na dość intensywny wysiłek, ze względu na nadchodzące wakacje. Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.
ponad rok temu

Witam,

Według siatek centylowych Twoja masa ciała świadczy o nadwadze. Powinieneś zacząć regularnie uprawiać sport i zmienić nawyki żywieniowe. Bardzo dobrze, że jesteś tego świadomy, ponieważ zwiększy to Twoją motywację do zmiany stylu życia. Utrata 10 kg w ciągu 3 miesięcy jest raczej niekorzystna, ponieważ może wystąpić efekt jo-jo. Jednak często u młodzieży przy zmianie sposobu odżywiania i regularnej aktywności fizycznej taka redukcja następuje. Ważne, abyś po wakacjach trzymał się zdrowych zasad i nie wracał do dawnych nawyków, które spowodowały wzrosty masy ciała.

Odchudzanie w Twoim wieku powinno być skonsultowane ze specjalistą dietetykiem, który po przeprowadzeniu wywiadu żywieniowego będzie mógł określić Twoje błędy, ustalić dla Ciebie jadłospis i nauczyć zdrowych zasad żywienia.

Z mojej strony polecam na początek przeczytanie artykułów, które pomogą Ci powoli wyeliminować swoje niekorzystne nawyki i zamienić je na zdrowe: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Jeśli chodzi o ćwiczenia, to każdy rodzaj sportu jest dla Ciebie korzystny. Jesteś w wieku, kiedy aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania organizmu, a także pozwala na utrzymanie zdrowia w wieku późniejszym. Należy ćwiczyć minimum 30 minut dziennie, aby wydajnie spalać tkankę tłuszczową. Trening należ zacząć od ćwiczeń siłowych, np. brzuszków, damskich pompek, a po kilkunastu minutach przejść do części aerobowej (rower, pływanie, marsz czy steper). Dzięki temu zawartość komórek tłuszczowych zostanie skuteczniej spalona. Ćwiczenia aerobowe muszą być wykonywane średniointensywnie przez minimum 30 minut. Dodatkowe ćwiczenia i informacje znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Powodzenia i pozdrawiam.