Dieta dla 12-latki

Dzień dobry! Chciałam zapytać, jak 12-latka ma schudnąć, gdy ma 159 cm wzrostu i waży 62 lub 63 kg. Chciałabym dietę, która pomoże zgubić mi na razie tak 5 kg. Chciałabym, żeby ta dieta była przez 2 tygodnie, może być z ćwiczeniami 3 razy w tygodniu po 30 min., ale żeby była skuteczna. Czy Państwo mogą mi napisać dietę? Albo z internetu? I bardzo PROSZĘ, by Państwo nie pisali, żeby IŚĆ DO LEKARZA, ponieważ chcę samodzielnie schudnąć. Jaka dieta pomoże? Dziękuję i przepraszam za problem, który sprawiłam. Chcę tę dietę, bo niedługo jedziemy do aqua parku i muszę jakoś ładnie wyglądać. Jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam.

Witam!

Nie podam konkretnej diety. Mogę natomiast przedstawić ogólne zalecenia.

Odchudzanie rozpoczęłabym od wizyty u lekarza (nawet jeśli się buntujesz), który stwierdzi, czy Twój organizm funkcjonuje prawidłowo, oraz czy nadmiar kilogramów powstał jedynie na tle nieprawidłowej diety i niewielkiej aktywności fizycznej, czy też przyczyna jest inna (np. zmiany hormonalne).

Warto także wykonać podstawowe badania, aby sprawdzić, czy możesz stosować dietę i jaka powinna być (np. przy anemii/niedokrwistości związanej z niedoborem żelaza, konieczne będzie zwiększenie udziału tego pierwiastka w diecie).

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Musisz kierować się następującymi zasadami:
1. mięso, nabiał - odtłuszczone;
2. napoje - bez dodatku cukru;
3. warzywa - bez ograniczeń;
4. owoce - z ograniczeniem do 1 porcji dziennie ( w diecie odchudzającej);
5. tłuszcze - jeśli margaryny, to typu light, unikamy smażenia, oleje i oliwę dodajemy jako dodatek (niewielki) do sałatek i surówek;
6. węglowodany - złożone, czyli zawarte w pieczywie pełnoziarnistym, ciemnym, w razowym makaronie, brązowym ryżu i gruboziarnistych kaszach; należy natomiast unikać węglowodanów prostych, które występują w białym pieczywie, chipsach, łakociach, fast foodach;
7. wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Pamiętaj o UREGULOWANIU pór posiłków. 2-3 posiłki dziennie to ZDECYDOWANIE za mało. Optymalna ilość to 3-4 posiłki dziennie!

Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Codziennie przeznacz na nią co najmniej 30 minut.

W Twojej diecie powinny znaleźć się codziennie:
- produkty zbożowe,
- produkty mięsne/nasiona roślin strączkowych/jaja/ryby (wymiennie),
- warzywa,
- owoce,
- tłuszcze,
- produkty mleczne.

Pozdrawiam