Dieta dla 22-letniego mężczyzny

Witam. Chcę zrzucić zbędne kilogramy, ale niestety nie mogę. Co jakiś czas próbuję, staram się zmienić swoje nawyki żywieniowe i powiedzmy, że na jakiś czas się to udaje. Niestety, tylko na jakiś czas. Ostatnim razem jadłem zdrowo przez jakieś 3 tygodnie, zrzuciłem 4kg (biegałem poza tym jakieś 3 razy na tydzień) i po tym czasie znowu wróciłem do starych nawyków. Mam tak cały czas, brak mi silnej woli. Nie mam pojęcia jak się zmotywować. Cały czas dotyka mnie efekt jojo.Jak sobie z tym poradzić?

Witam.

Trudno mi na podstawie jednej wiadomości znaleźć przyczynę przez którą odchudzanie jest nieefektywne. Odchudzanie to maraton, a na utrwalenie nawyku (np chęci zdrowego jedzenia czy uprawiania sportu) potrzeba kilka tygodni. Być może zbyt restrykcyjnie zmienia Pan styl życia co powoduje zniechęcenie. Ciągłe życie na diecie i mordercze treningi nie nastrajają optymistycznie. Warto małymi krokami zmieniać swoje życie na zdrowsze, bardziej aktywne. Bardzo ważna jest zbilansowana dieta, która dostarcza optymalną ilość składników odżywczych. Aby uniknąć efektu jojo, dietetyk wyprowadza pacjenta z diety stopniowo zwiększając kaloryczność. Łatwiej odchudzać się pod okiem dietetyka, który na bieżąco motywuje, wspiera i analizuje postępy. Warto wyznaczyć sobie cel do którego się dąży z planowaną datą osiągnięcia. Cel jednak musi być realny.

Proszę zadać sobie kilka pytań: dlaczego chce zmienić swoją sylwetkę? Co mi to da? Jak będę się czuł gdy osiągnę cel? Co się stanie jeżeli nie schudnę? Jak wzrost masy ciała wpłynie na moje zdrowie w przyszłości? Czy ktoś w mojej rodzinie choruje na cukrzycę lub choroby układu krążenia?

Proszę sobie też wyobrazić zrzucone 4 kg .. ile to kostek masła? :) Czy nie szkoda powracać do starych nawyków, rezygnować z diety skoro tyle udało się już osiągnąć. Coś co jest nam dane i odebrane najbardziej dokucza, więc ryzyko straty czegoś co się ma to dobra motywacja.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia,
Alicja Skubis, dietetyk kliniczny