Dieta dla chorego na raka nerki

Witam mój mąż choruje na raka nerki nie jest leczony systemowo z powodu guza nerki 15 cm z przerzutami nieoperacyjnego z przerzutami do płuc.ma zawyżony poziom wapnia we krwi 2,75 jaką powinien mieć dietę ,co może jeść i w jakich ilościach ,bardzo schudł przez okres nieleczenia ok. 5 miesięcy, tylko diagnozowania waży 70 kg co robić proszę o pomoc.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przy chorych nerkach zaleca się przede wszystkim dietę bogatokaloryczną, ubogobiałkową, o odpowiedniej zawartości minerałów, a w cukrzycowej chorobie nerek także węglowodanów.Dieta w niewydolności nerek powinna opierać się o węglowodany, przy czym nie o cukry proste. Należy spożywać cukry w formie złożonej, czyli te zawarte w pieczywie razowym, kaszy, ryżu, ziemniakach, itp. (z uwzględnieniem zawartości w nich potasu i fosforanów, które trzeba ograniczać). Tłuszcze nie mogą stanowić więcej niż 30% zapotrzebowania energetycznego i powinny być to w przeważającej ilości tłuszcze roślinne (tj. olej, oliwa, margaryny, ryby). Tłuszcze zwierzęce (masło, smalec, tłuste mięso, podroby) muszą być ograniczane. U osób z zaawansowaną przewlekłą niewydolnością nerek (dializowanych) należy suplementować profilaktycznie witaminy z grupy B, C, D, kwas foliowy, a w razie stwierdzonych niedoborów również cynk i selen. Zaleca się unikanie jakichkolwiek preparatów zawierających witaminę .