Dieta dla dziecka wczesnoszkolnego

Jakie pokarmy wyeliminować z diety dziecka chodzącego do podstawówki?
ponad rok temu

Mgr Agnieszka WiĹniewska-WarneĹska

batoniki, ciasteczka, słodkie napoje, gazowane wody słodzone, chipsy, fastfoody, białe pieczywo. Słodkie tylko raz w tygodniu, soki wyłącznie robione samemu w domu, wprowadzić więcej wody niegazwanej do szkoły 0,5 - 0,7l, więcej ryb do obiadu, kolacji, warzywa, owoce --> na przekąski Tak by dieta była kolorowa i bardzo urozmaicona..:-)

Na pewno należy wykluczyć produkty zawierające zbyt dużo cukru, tłuszczu i sól oraz takie, które zawierają puste kalorie, czyli dużą ich ilość przy niskiej wartości odżywczej.
Należy zwrócić uwagę na następujące produkty:
- płatki śniadaniowe: niestety większość reklamowanych dla dzieci płatków zawiera niemal sam cukier, informacja w jednej w reklam "zawiera ok. 9g cukru w porcji*" nie powinna wzbudzać zaufania, szczególnie, że chodzi o 30g porcji produktu - czyli w 100g produktu mamy co najmniej 30g cukru. Często zawierają też szkodliwe tłuszcze nasycone.
- soki owocowe z kartonu i inne napoje, wody smakowe, a przede wszystkim typu cola itp. (słodkie, gazowane): w większości przypadków zawierają co najmniej 2,5 łyżeczki cukru na 100g produktu, a więc w szklance zawierają ok. 7 łyżeczek cukru
- jogurty, serki homogenizowane smakowe i inne produkty mlecznie smakowe tzn. zawierające ponad 6g cukru/100g produktu
- słone przekąski (chipsy paluszki, orzeszki solone) i słodycze (dziecko może je zjeść, ale nie częściej niż 1 x w tygodniu)
- parówki zawierające MOM (mięso oddzielone mechanicznie) i o zawartości mięsa poniżej 85%
Wszystkie powyższe produkty wpływają na:
- niedobory składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka
- mogą prowadzić do zaburzenia wzrostu dziecka, układów i narządów w ciele
- sprzyjają wahaniom nastroju dziecka
- mogą obniżać sprawność układu odpornościowego, a więc zwiększać podatność na infekcje
- sprzyjają wahaniom masy ciała (nadmierna waga, otłuszczenie, choroby tj. nadciśnienie, cukrzyca, problemy z wątrobą itp.)
- utrudniają koncentrację i mogą powodować trudności w nauce
I kilka najważniejszych wskazówek:
- proszę pamiętać o śniadaniu przed wyjściem do szkoły i II śniadaniu w szkole
- regularnych posiłkach (4-5 dziennie)
- 6-8 szklankach wody dziennie
- różnorodności w diecie (także dużo warzyw, owoców)
Powodzenia!