Dieta dla dziecka z PNN

Witam, Ile gram białka powinno się znaleźć w diecie 16 letniego dziecka z PNN i GRF 40-25 ml/min/1,73m2? Rozumiem, że należy także ograniczyć fosfor i sód w diecie - do jakiej dokładnie ilości? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Aleksander Ropielewski

Dieta powinna zawierać ok 0,6-0,8 g białka na kilogram masy ciała. Odnośnie fosforu to powinno się wyeliminować z diety podroby, cielęcinę, ryby, płatki zbożowe, pieczywo razowe, suche nasiona roślin strączkowych, napoje gazowane, . W praktyce są to wartości ok 500-650 mg fosforu na dzień i 750-900 mg sodu na dzień. Wszystkie te zalecenia są ogólne i zależą od konkretnego zapotrzebowania na energię, rozwoju i ew. chorób dodatkowych.