Dieta dla osoby chorej na cukrzycę typu pierwszego

witam mam na imie angelika i od sierpnia ubieglego roku choruje na cukrzyce typu pierwszego przed wykryciem choroby bylam zadowolona ze swojej wagi i moglam jesc wszystko teraz to jednak nie mozliwe. chcialabym sie dowiedziec jak szybko i skutecznie moge schudnac bo zle sie czuje w swojej wadze

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam. Proszę udać się do diabetologa i poprosić o skierowanie do poradni dietetycznej na NFZ. Tam Pani dobiorą odpowiednią dietę.

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam, proszę przygotować sobie (z książek, broszur lub internetu) listę produktów o niskim indeksie glikemicznym i na nich bazować układając swój jadłospis. Może Pani również korzystać z witryny Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Pozdrawiam, Kamila Ziemann

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że cukrzyca typu I to choroba autoimmunologiczna, cechująca się autoagresją wobec tkanek własnego organizmu. W leczeniu, oprócz spadku masy ciała, jeżeli boryka się Pani z nadwagą, istotne jest także zadbanie o prawidłowe funkcjonowanie jelit. Choroba ta może być powiązana z innymi jednostkami chorobowymi. Istotny byłby wywiad żywieniowy oraz przegląd wyników Pani badań. Jest to szerokie pojęcie, które wymaga holistycznego i indywidualnego podejścia. Zaleca się często zastosowanie diety wykluczającej nabiał oraz gluten, a także wszelkich innych substancji, które mogą nasilać procesy zapalne (m.in. barwniki, konserwanty, inne dodatki do żywności). Przede wszystkim powinna się Pani skupić na wykluczeniu produktów gotowych. Pani jadłospisy powinny opierać się na posiłkach przygotowywanych w domu z półproduktów, z pewnego źródła. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zgłoszenie się do dietetyka, który na podstawie wywiadu będzie mógł ułożyć dla Pani odpowiednią terapię żywieniową.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444