Dieta dla otyłych - jaka najlepsza?

Mam 155 wzrostu, 31 lat i siedzący tryb życia ponieważ jestem sprzedawcą i dlatego mam do was pytanie w jaki sposób można schudnąć ponieważ mam już tego dość i wstydzę się swojej otyłości, bo się ze mnie wyśmiewają w pracy i dlatego chciałam się zapytać czego wolno unikać w czasie odchudzanie i co można jeść i czy można jeść jogurty owocowe na kolacje, oraz w jaki sposób stosować dietę

Witam Panią,

żeby pozbyć się zbędnych kg należy wprowadzić zmiany dotyczące:
a. diety
b. stylu życia / aktywności fizycznej.

Co do diety to najprościej będzie jeżeli zapozna się Pani ze zdrowymi nawykami żywieniowymi (poniżej), przeanalizuje swój dotychczasowy jadłospis i zrobi sobie listę nawyków, które należy zmienić. Natomiast jeżeli chodzi o aktywność fizyczną to dobrze byłoby, żeby, mimo siedzącej pracy, ok. godziny była Pani w ruchu. Nie musza to byc wyczerpujące ćwiczenia - może to być np. szybki marsz (np. kilka przystanków zamiast autobusem proszę przejść pieszo, szybkim tempem). Proszę też szukać okazji do ruchu np. zamiast windy - schody, i wszędzie gdzie się da - pieszo. Oczywiście można też tańczyć, gimnastykować się, można pójść na łyżwy, albo ćwiczyć codziennie na rowerku stacjonarnym. Ważne, żeby jak najczęściej być w ruchu. Tu bardzo ważna jest systematyczność.

Wracając do diety - poniżej przedstawiam standardowe zalecenia:
1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Kolację (lekką) zjedz 2-3 godziny przed snem. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste (to może pomóc w przezwyciężeniu ochoty na słodycze). Warzywa możesz jeść bez ograniczeń. Owoce - jedz ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu). Jedz chude mięso (z umiarem), ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane. Ogranicz spożycie soli.
4. pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie
5. dobrze się wysypiaj

Nie mogę obliczyć Pani kaloryczności diety, bo nie podała Pani swojej wagi, ale wazne, zeby jeść często, a mało. Co do jogurtów owocowych wieczorem to odradzam, zawierają sporo cukru, który nie jest wskazany. Zachęcam do zjadania jogurtów naturalnych, o obniżonej zawartości tłuszczu (1,5-2%).

Proszę pamiętać, że najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne jest chudnięcie od pół do 1 kg tygodniowo. Należy więc uzbroić się w cierpliwość.

Jeżeli po 2-3 miesiącach nie zauważy Pani zmian to zachęcam do kontaktu z dietetykiem, który szczegółowo zapozna się z Pani sytuacją i ułoży plan żywieniowy specjalnie dla Pani.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska

Dzień dobry!

Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Po wskazówki żywieniowe zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska