Dieta dla wegetarianki z niedoborem żelaza

Mam niedobor zelaza jaka powinnam mieć diete (jestem wegetarianka)

Witam,

Jeśli chodzi o żelaza to dla wegetarian jego głównym źródłem są rośliny strączkowe, ciemnozielone liściaste i inne warzywa, pełnoziarniste i wzbogacane przetwory zbożowe oraz chleb, niektóre orzechy, suszone owoce (na wchłanianie tego składnika wpływa jednak wiele czynników).
Wyróżniamy żelazo hemowe i niehemowe - żelazo hemowe znajduje się głównie w dużych ilościach w czerwonym mięsie i podrobach (wątróbka, nerki i serce) - jest bardzo dobrze wchłanialne.
Drugi rodzaj żelaza niehemowe występuje głównie w żywności pochodzenia roślinnego, ale jest wchłaniane słabo, chyba że łączy się je z produktami z dużą zawartością witaminy C, np. surówka z białej połączonej np. z gulaszem z nasion roślin strączkowych zwiększy przyswajalność żelaza z produktów roślinnych.
Dodatkowo można stosować żelazne naczynia do gotowania.

Należy również pamiętać, że nadmiar cynku w diecie powoduje zmniejszenie wchłanialności żelaza.

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
A. Erdmann
www.kalorynka.pl