Dieta i ćwiczenia a wzrost

Jestem bardzo niska, czy mogłabym coś zrobić aby urosnąć? Jakaś specjalna dieta, ćwiczenia itp. Co do genetyki to nie mogę powiedzieć jaka będę za parę lat, nie znam biologicznych rodziców
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Wzrost w głównej mierze uwarunkowany jest czynnikami genetycznymi. Oznacza to więc, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie dokonać w jego zakresie znaczących zmian. Istnieją jednak składniki odżywcze, które wspomagają budowę kości i ich rozwój. Należą do nich przede wszystkim wapń (głównie mleko i produkty mleczne) oraz magnez (głównie kasza, kakao,pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona). Cenną witaminą dla rozwoju kości jest wit D, która zwiększa przyswajalność Ca i Mg w jelitach oraz wpływa na rozwój komórek kostnych. Znajdziemy ją przede wszystkim w rybach morskich i żółtku jaja.