Dieta i ćwiczenia, aby schudnąć 20 kg

Witam! Mam 15 lat, 185 cm wzrostu i ważę 92 kg. Biegam codziennie 20 min, od wczoraj robię a6w i proszę, abyście przepisali konkretną dietę - co jeść, czego nie, jakieś szybko skuteczne ćwiczenia. Chcę schudnąć tak z 15-20 kg. Ktoś powie mi na oko, ile mi to zajmie? ;) Czekam na szybką odpowiedź :)
15 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoje BMI na siatkach centylowych mieści się na ponad 97 centylu, co oznacza nadwagę. Pamiętaj jednak, że jesteś w wieku dojrzewania i nadmierne odchudzanie nie jest dla Ciebie korzystne. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na dotychczasowe nawyki żywieniowe i wyeliminować z nich błędy.

Zacznij od spożywania 4-5 posiłków w ciągu dnia, co 3-4 godziny. Powinny być lekkie i małe objętościowo. Nigdy się nie przejadaj i jedz powoli, wtedy Twój mózg szybciej dostanie informację o nasyceniu, a Ty zjesz mniej.

W ciągu dnia powinnaś spożywać:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczu (2 łyżeczki oleju)
1 porcja mięsa lub jego zamienników (ryby, rośliny strączkowe).

Unikaj takich produktów jak: fast foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciasta, ciasteczka oraz gotowe dania. Można je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.

Produkty nie powinny być smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.

Pij przynajmniej 2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie. Unikaj słodkich i gazowanych napojów.

Dodatkowo zajrzyj do artykułów poświęconych zdrowym nawykom żywieniowym: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Poza tym pamiętaj o codziennej aktywności fizycznej - około 30 minut dziennie. Próbuj wszystkiego, aż znajdziesz sport, który będzie Ci sprawiał najwięcej przyjemności. Wypróbuj ćwiczenia ze strony www.abccwiczenia.pl.

Utrata 15 kg może zająć Ci około roku. Najlepiej zatem samemu rozpocząć zdrowe żywienie, a po poradę i dietę udać się do dietetyka. Pamiętaj, że odpowiednia motywacja na pewno pomoże osiągnąć Twój cel.

Pozdrawiam.