Dieta i ćwiczenia dla 12-latki

Witam.Mam spory problem z córką.A konkretnie z jej wagą.Ma ona metr 1,62 wzrostu 12 lat i waży 72 kg.Nie widać tego po niej lecz ma ona kompleksy.Uważa że jest zbyt gruba.Byłyśmy u kilku dietetyków lecz każda z diet jest za droga.Wszystkie choroby są wykluczone.Ponadto córka ma rozstępy na udach.Jaką dietę i ćwiczenia mam wprowadzić w tryb życia córki?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,
Proszę poprosić dietetyka aby udostępnił tańsze zamienniki w diecie lub przeliczył dietę, tak aby córka mogła ją stosować.

Witam serdecznie,

Niestety bez konkretnego wywiadu żywieniowego nie jestem w stanie wskazać ewentualnych błędów żywieniowych. Dieta powinna być ułożona indywidualnie dla pacjenta, powinna uwzględniać nie tylko stan zdrowia i preferencje smakowe, ale także możliwości finansowe, dlatego proszę porozmawiać ze swoim specjalistą. Pani córka jest w wieku intensywnego wzrostu organizmu, dlatego niewskazane jest stosowanie diet odchudzających, szczególnie restrykcyjnych. Jeżeli deficyt kaloryczny pojawia się powinien on być niewielki, a przebieg całego procesu monitorowany. Mogę jednak udzielić kilku wskazówek. Proszę wdrożyć w życie spożywanie 5 posiłków dziennie w możliwie równych odstępach czasu, co 3-4 h. Wykluczyć z menu słodycze, chipsy, tłuste mięsa, sosy. Wprowadzić dużo warzyw. Dania warto przygotowywać samemu ze świeżych produktów. Bardzo ważne jest uświadomienie Pani córce jak ważna jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Proszę zachęcić do niej córkę i ćwiczyć jak najczęściej - może to być basen, jazda na rowerze czy taniec.

Pozdrawiam