Dieta i ćwiczenia fizyczne na wzrost

Mam 17 lat, co mogę zrobić zeby urosnąć? Jakaś specjalna dieta, może jakieś ćwiczenia fizyczne? Bardzo chiałabym byc wyższa. Nie wiem co mam robic, proszę o pomoc.
17 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Wzrost jest na ogół cechą dziedziczoną, na którą samodzielnie nie mamy wpływu.
Aby wspomóc rozwój i prawidłową budowę kości, warto natomiast zadbać o wysoką podaż składników mineralnych budujących masę kostną, przede wszystkim wapnia (głównie mleko i produkty mleczne) oraz magnezu (głównie kasza, kakao,pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona). Cenną witaminą dla rozwoju kości jest wit D, która zwiększa przyswajalność Ca i Mg w jelitach oraz wpływa na rozwój komórek kostnych. Znajdziemy ją przede wszystkim w rybach morskich i żółtku jaja.

Po pierwsze, odpowiednio zbilansowane posiłki:). Prawidlowe odzywienie jest gwarantem wzrostu i rozrostu komorek ciala. Nie nalezy przesadzac z cwiczeniami, np. podniszenie ciezarow moze przyczynic sie do zahamowania wzrostu. Polecam plywanie, bieganie:)