Dieta i ćwiczenia po porodzie i złamaniu kolana

Mój problem polega na tym, że mam nadwagę (ważę 80kg przy 165cm wz.). Urodziłam dziecko 10 miesięcy temu a pół roku temu miałam poważne złamanie kolana i dwie operacje... jakie ćwiczenia mogę wykonywać i jaką dietę stosować żeby zejść do 60 kg?? ile czasu zajmie mi zchodzenie do tej wagi?? muszę zrzucić 20 kg. Bardzo proszę o pomoc

Redukcja masy ciała na pewno zmniejszy obciążenie kolana co jest w tym przypadku bardzo pożądane. Jednak w przepadku dalszego karmienia piersią należy wstrzymać się z redukcją, aż do jego zakończenia. Aby doszło do obniżenia dotychczasowej masy ciała należy zacząć przestrzegać kilku ważnych wskazówek: dzień rozpoczynać od śniadania, jeść ok 5 posiłków w ciągu dnia oraz pilnować regularnego jedzenia co 3–4 godziny. Zrezygnować z pojadania między posiłkami. Należy zadbać o różnorodność spożywanych posiłków, aby dostarczyć organizmowi wielu cennych składników odżywczych. W diecie powinien pojawić się nabiał, jest to doskonałe źródło pełnowartościowego białka oraz wapnia – budulca chrząstki stawowej i kości. Należy wybierać nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu. Podstawą naszej diety powinny być węglowodany złożone zawierające błonnik (pieczywo pełnoziarniste i razowe, niełuskany ryż, makarony razowe, otręby) pomaga on w walce z nadwagą obciążającej stawy. Warto włączyć do naszej diety ryby - bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które poprawiają ruchomość stawów. Tłuste ryby dostarczają też witaminę D, która ułatwia przyswajanie wapnia. Należy ograniczać spożycie tłuszczów zwierzęcych zarówno widocznych (masło, tłustych gatunkach mięs itp.) jak i tych niewidocznych (zawartych np. w ciastach, batonach, fast foodach itp.) Powinniśmy wybierać te pochodzące z oliwy, oleju, awokado bądź orzechów. Kwas oleinowy zawarty w oleju lnianym i rzepakowym oraz oliwie z oliwek korzystne działanie na stawy. Nasza dieta powinna obfitować w warzywa i owoce. Warto zadbać o odpowiednią podaż witaminy C (porzeczka, kiwi, cytrusy) jest ona niezbędna przy tworzeniu kolagenu. Jeśli chodzi o ćwiczenia posiadam za mało danych, gdyż nie wiem czy rana się do końca zabliźniła bo ćwicząc ona się nie zabliźni. Kolejna sprawa to ruchomość w stawie trzeba by było to sprawdzić. Na podstawie tak małej ilości informacji ciężko jest zaproponować konkretny zestaw ćwiczeń aby nie pogorszyć sprawy. Bo nawet ćwiczenia na górne partie często wymagają zaangażowania nóg a tym bardziej przy redukcji tkanki tłuszczowej trzeba włączyć ćwiczenia aerobowe. Jeśli przekaże pani więcej danych będę mogła bardziej pomóc.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

przy unieruchomieniu i zmniejszonej aktywności fizycznej spowodowanej złamaniem Pani zapotrzebowanie energetyczne jest obniżone, stąd zapewne doszło do przyrostu masy ciała.
Niestety nie ma prostej wskazówki jak zrzucić zbędne kilogramy. Przede wszystkim proszę to robić racjonalnie, najlepiej pod opieką dietetyka, który dokładnie ustali dla Pani kaloryczność diety i dobierze menu, do Pani preferencji żywieniowych.
Proszę pamiętać, ze podstawą racjonalnego odchudzania jest również odpowiednie nawodnienie organizmu - wodą (nie sokami czy napojami słodzonymi).
Tempo spadku masy ciała nie powinno być większe niż kilogram tygodniowo,
jeśli będzie szybsze, w szybkim tempie może dojść do efektu jo jo.

Jesli chodzi o ćwiczenia, to powinny być one dobrane przez specjalistę fizjoteraputę.

Monika Frank - Dietetyk
Mój Dietetyk Poznań
http://poznan.mojdietetyk.pl/

Odnośnie ćwiczeń - proszę nie zaczynać samodzielnych treningów w domu, jedyne co mogę zaproponować, to basen. Ta forma aktywności będzie na 100% bezpieczna dla Pani kolana.
Co do diety - sporo już zostało napisane, ja dodam od siebie, że szalenie ważne są w tej chwili proporcje kwasów tłuszczowych - omega 6 do omega 3. Te pierwsze działają prozapalnie, dlatego proszę ich unikać (słodycze, margaryny, mięso), natomiast kwasy omega 3 działają odwrotnie - hamują na stany zapalne w organizmie - proszę więc uwzględnić w codziennym menu - olej rzepakowy, oliwę, ryby czy orzechy.
Nie zalecam suplementów z tymi kwasami, gdyż łatwo je przedawkować - a nadmiar ich, jak wszystkiego - szkodzi. Istotne sa także przyprawy o działaniu ochraniającym stawy - kurkuma czy imbir. Można je dorzucać gdzie tylko się da :)

powodzenia!
Justyna Marszałkowska-Jakubik www.e-prolinea.pl

Odpowiem Pani w zakresie dietetyki. Racjonalne zrzucenie nadwagi to 0,5-1kg na tydzień. Więc 20 kg przy zrzucaniu 1kg/tydzień to około 5-6 miesięcy. Ale warto pamiętać, ze im wolniejsze odchudzanie tym trwalsze efekty. Więc czasami warto poświęcić na to ok.8mcy. Aktywność fizyczna na pewno pomoże w tym, a warto zacząć od regularności posiłków, która przyśpieszy przemianę materii. Czyli 4-5 posiłków co3-4 godz. To co powinna Pani jeść zależy od kaloryczności diety, ale taka na poziomie 1500-1600kcal powinna być o.k. Proszę pamiętać, żeby schudnąć trzeba jeść, a więc nie pomijamy posiłków, nie głodzimy się, bo to prosta droga do porażki. Kolacja 3-4 godz. przed snem, a po kolacji jeśli jest Pani głodna to można zjeść najwyżej warzywa: np. obraną marchew, pomidor, ogórek. Dzięki zawartości błonnika nasycą, ale nie są bardzo kaloryczne. No i oczywiście pijemy conajmniej 1,5 wody w ciągu dnia, czesto, ale małymi łyczkami. Gdyby chciała Pani dokładnie rozpisaną dietę to zapraszam na konsultacje.