Dieta i odchudzanie przy karmieniu piersią

Witam. Mam 33l.,168 cm i waga 73 kg.Mam w domu 4 miesięczne dziecko, które karmię piersią. Zaczęłam chodzić na fitness (step, ATB) 3 razy w tygodniu. Jaka powinna być moja dieta, żebym zdrowo schudła? I ile kalorii powinnam zjadać w ciągu dnia? Z góry dziękuję za odpowiedź. Joanna

W trakcie karmienia nie wskazana jest żadna dieta. Sam proces karmienia powinien spowodować utratę zbędnych kilogramów. Chyba, że ma Pani nieprawidłowe nawyki żywieniowe, które nie pozwalają na obniżenie wagi. Proszę więc przeanalizować swoje zwyczaje żywieniowe i wprowadzić w życie poniższe zasady.
W zdrowym żywieniu najważniejsze jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie w odstępach 3-4h. Dzień zawsze zaczynamy od śniadania a ostatni posiłek jemy na 2,5-3h przed snem. Zdrowa dieta powinna obfitować w produkty zbożowe pełnoziarniste - ciemne pieczywo, kasze, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty. Ważne w diecie są również warzywa zwłaszcza jedzone w formie surowej - dają poczucie sytości, dostarczają witaminy, składniki mineralne oraz błonnik a także owoce. 1-2 razy w tygodniu w jadłospisie powinna wystąpić ryba oraz nasiona roślin strączkowych. Bardzo ważna jest również odpowiednia podaż płynów, 2 litry płynów nie niosących kalorii to minimum, które powinno się spożywać. Z diety należny wykluczyć żywność wysoko przetworzoną, przekąskową, fast food oraz słodycze. Wprowadzenie tych zasad na pewno pozwoli Pani zrzucić zbędne kilogramy, ważne jest żeby zasady te stosowane były już zawsze a nie tylko do momentu uzyskania pożądanej wagi. Proszę spróbować. Pozdrawiam, dietetyk Monika Majcher-Lipiejko

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

W okresie laktacji dieta powinna być dobrana przez dietetyka. Nie zaleca się odchudzania w czasie pierwszych 6 miesięcy karmienia. Pozdrawiam