Dieta i odżywianie przy siedzącym trybie życia

Witam, mam pyt. dotyczące odżywiania. Prowadzę siedzący tryb życia. Narazie nie moge cwiczyc fizycznie, prace mam dosc stresująca, stojąco siedząca. Mój dzien zaczyna sie o 7 rano a kończy o 22, po pracy wykonuje zwykle tylko obowiązki domowe. Mam 26 lat, 166 cm wzrostu i waze aż 78 kg, ostatnio przytylam 10 przez problemy z tarczyca. Lecze sie na niedoczynnosc ale leki chyba nie do końca dzialaja. Proszę o pomoc bo pogubiłam sie całkowicie w odżywianiu.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Czemu nie możemy schudnąć?

Mordercze treningi, rygorystyczna dieta, a waga ani drgnie? Wiele osób ma problem ze schudnięciem. Obejrzyj film i dowiedz się, co może być tego przyczyną.

Witam! Jeśli oczekuje Pani trwałych efektów diety, to nie zalecam utraty masy ciała większej niż 1 kg/ tydzień. Poniżej podam Pani kilka wskazówek dotyczących prawidłowego żywienia.
1. Regularne 5-6 posiłków dziennie o stałych porach co około 2-3h. Dzięki temu uniknie Pani napadowi głodu.
2. Proszę pamiętać o śniadaniu które daje energię na cały dzień. Obiad powinien stanowić danie główne, a kolacja (nie później niż 2h przed snem) lekkie i niskokaloryczne.
3. Jeśli ma Pani ochotę na przekąski proszę wybierać te małokaloryczne tj. owoce, warzywa, jogurty naturalne. Najwięcej ukrytych kalorii jest w daniach typu fast-food i słodyczach. Np. jeden pomidor to około 30 kcal, a jeden 50 g batonik może mieć około 200 kcal.
4.Warto zwiększyć aktywność fizyczną np. przez częste spacery, jazdę na rowerze czy ćwiczenia gimnastyczne.
5. Jeśli choruje Pani na niedoczynność tarczycy, to z zalecam dietę z eliminacją substancji goitrogennych- wolotwórczych (strączkowe suche, kapusiowate tj. brokuły, kalafior, kapusta, rzepa, kalarepa). W celu zmniejszenia ilości tych substancji, proszę gotować bez przykrycia, ponieważ ulatniają się z parą wodną.
Polecam: sałaty, szpinak,szparagi, cukinie, dynie, paprykę- słodka/ostra, pieczarki, ogórki, fasolki szparagowe, pomidory.
6. Źródłem węglowodanów w Pani diecie powinny być produkty pełnowartościowe tj. pieczywo razowe, kasza gryczana, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty.
7. Polecam również zwiększyć ilość jodu, ponieważ odgrywa istotną rolę w niedoczynności tarczycy. Znajdzie go Pani w rybach morskich (np.dorsz) lub wodach jodowanych.
8. Jeśli chodzi o płyny (woda, herbata, zupy itp), to zalecam nie mniej niż 2l/ dzień.
Pozdrawiam i zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl
Dietetyk Patrycja Sankowska

0

Witam serdecznie,

Prowadzę pacjentki ze schorzeniami tarczycy w tym zaburzenia autoimmunologiczne jak Hashimoto i Graves-Basedova. W związku z tym wiem, jak cięzki jest proces redukcji masy ciała w ich przypadku. Jeżeli będzie Pani chciała zapraszam do kontaktu drogą elektroniczną i będę mogła Pani bezpłatnie podpowiedzieć jak spróbować walczyć ze swoim problemem.

0

Witam,
przy niedoczynności tarczycy mamy poważny problem z redukcją tkanki tłuszczowej.
Oczywiście podstawowym parametrem są właściwe wyniki badań TSH i FT4, dopiero po stabilizacji możemy rozpocząć fazę uspokojenia organizmu i walki z redukcją wagi. W takim przypadku zdecydowanie powinna Pani skorzystać z porad dobrego dietetyka, który pomoże podjąć właściwe kroki.
Beyer-Wygońska Sylwai

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty