Dieta i trening dla 14-latki

Mam 14 lat. Mierzę 165cm i ważę 55 kg. Bardzo chciałabym schudnąć, ponieważ uważam, że jestem za gruba. Uprawiam różne sporty, mi. biegi, jazda na rolkach i na łyżwach. Mimo to ciężko jest utrzymać odpowiednią wagę, a co dopiero schudnąć. Staram się nie jeść po godzinie 20, a czasem nie jem kolacji. W jaki sposób mogę zrzucić parę kg? Bardzo proszę o pomoc!
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Unikanie kolacji nie jest najlepszym rozwiązaniem - zbyt mała liczba posiłków w ciągu dnia prowadzi do odkładania przez organizm zapasów " na później" w postaci tkanki tłuszczowej. Ponadto jedząc rzadko, odczuwamy głód i sięgamy po różnego rodzaju przekąski- często bardzo kaloryczne. Warto byłoby wprowadzić więc 5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasowych. Dzięki temu zapobiegniemy podjadaniu i uregulujemy metabolizm.
Codzienna aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla normalizacji masy ciała, dlatego bardzo dobrze, że posiadasz ten zdrowy nawyk.
Dodatkowo ogranicz spożycie słodyczy, kalorycznych słonych przekąsek, tłustych i smażonych potraw, żywności typu fast food oraz słodzonych napojów.
Warto wybierać wyłącznie zdrowe produkty - pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso i ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne, warzywa i owoce w dużej ilości oraz oleje roślinne zamiast tłuszczu zwierzęcego.