Dieta i zestaw ćwiczeń odchudzających dla nastolatka

Witam . Mam 12 Lat , Ważę ok. 45 - 60 , mam męskie " Piersi " ( miękkie ) , średni brzuch ,fałdy pod pachami . Na śniadanie jem białe pieczywo z wędliną bądź z serem , smaruję ją masłem . Na obiad , zazwyczaj mięso , zupę . Na kolacje , również pieczywo . Według mnie wyglądam źle . Proszę o zestaw ćwiczeń , dietę i rady co do odchudzania . :)

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Proponuję wprowadzić drobne modyfikacje w codziennym jadłospisie:
zamiast jasnego pieczywa proponowałabym wybór pełnoziarnistego - ma mniejszą kaloryczność i więcej węglowodanów złożonych, błonnik wspomagający pracę jelit oraz cenne składniki mineralne. To samo dotyczy innych produktów pszennych - wskazany jest makaron razowy, brązowy ryż, mąka pełnoziarnista.
Zamiast masła dobrze byłoby używać margaryn roślinnej. Jako dodatek do dań głównych i sałatek polecam oliwę z oliwek w ilości ok. 1 łyżki dziennie.
Spośród wędlin dobrze byłoby spożywać chude, drobiowe (np. szynka z piersi kurczaka), a żółty ser zamienić na twarogowy.
Źródłem białka w diecie powinny być chude mięsa, mleko i produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu (jogurty, maślanki, kefiry, serki wiejskie, serki twarogowe).
Należy też unikać zabielania zup śmietanką, gotowania na tłustych kawałkach mięsa.
Bezwzględnemu wykluczeniu podlegają słodycze i słone przekąski typu krakersy i chipsy, a także napoje słodzone (cola, fanta, wody smakowe itp. )
Polecam tez zmotywować się do codziennej aktywności fizycznej - minimum 30 min. dowolnego sportu.