Dieta i żywienie 18-miesięcznego dziecka

witam,moje pytanie dotyczy diety 18miesiecznego chlopca,synka karmie piersia, nie je innych mlek,jak sie budzi ok 9 ssie piers ok 10je zupe jskas kasza/makaron/platki marchew,pietruszka do tego jajo smazone na masle i troche chleba z maslem i picie, potem ok 13 zasypia przy piersi, budzi sie po 3 godz znowu piers i ok 17 zupa obiadowa potem ok 20 jogurt naturalny,lub brokul z ryba.porcje zupy to ok 170ml,w miedzy czasie jakis owoc lub mus synek nie chce wiecej,wazy12i pol kg,czy dobrze go karmie zupka obiadowa jest z miesem jest przetarta bo maly ma tylko 7 zebow i nie chce jesc innej jesli zje cala ok 160ml to potem ok 20 jogurt i banana albo ziemniaka gotowanego, jak nie zje zupy to ma na kolacje fileta z ryby z brokula lub kalafiorem, w miedzy czasie piers ma na zadanie, do tego jakies chrupki duzo picia najczesciej woda z cytryna lu natka pietruszki, moja mama uwaza ze za malo daje mu jesc bo maly od dluzszego czasu nie przybral na wadze a ja nie chce wpychac mu jedzenia

Witam serdecznie,

Nie podała Pani wzrostu dziecka, a przydałoby się też to również do pełnej analizy sytuacji. Waga dziecka znajduje się przy 75 centylu co oznacza, że jest w wąskiej normie, więc rozwija się prawidłowo. Warto kontrolować zarówno wzrost i wagę dziecka za pomocą siatek centylowych: http://siatkicentylowe.edziecko.pl/ , co pomoże zauważyć nieprawidłowości, jeśli takie by się pojawiły. Przede wszystkim dziecko powinno jeść wartościowo produkty (warzywa, chude mięso i ryby), a nie zwiększać masę ciała na czas - wystarczyłoby, że Pani dziecko teraz ważyłoby 14 kg, a już oznaczałoby to, że ma nadwagę i należy kontrolować ilość posiłków. Oczywiście rodzic wybiera, co i kiedy będzie jadło dziecko, ale to one decyduje ile danego posiłku zje. Aby zmniejszyć ryzyko grymaszenia nie podajemy jedzenia, kiedy dziecko jest zmęczone i senne. Poza tym dziecko powinno zacząć jeść, co najmniej 15 minut od podania dania, a skończyć w ciągu 30 minut. Przede wszystkim nie rozpraszamy uwagi zabawkami, bajkami czy innymi rzeczami - posiłek ma być zjedzony w gronie rodzinny (można przystawić krzesełko z dzieckiem do stołu, tak żeby uczyło się jedzenia o danej porze z wszystkimi). Posiłki podajemy w odstępie 3-4 godzin oraz zachęcamy dziecko do samodzielnego jedzenia. Nowe produkty mogą być podawane nawet 10-15 razy, zanim dziecko je zaakceptuje, ale jeśli mimo tylu prób dziecko odrzuca produkt (np. brokuła) to nie zmuszamy go do jego jedzenia. Bardzo ważne jest poświęcenie uwagi co do zwartości cukru w diecie (zawsze czytamy etykiety) może to odebrać apetyt dziecku.
W Pani jadłospisie wymieniłabym tylko te smażone jajko na gotowane na twardo lub miękko; ewentualnie jajko po wiedeńsku. Ilość karmienia piersią to 2-3 razy dziennie. Proszę zwrócić uwagę, że dziecko praktycznie cały czas je, więc nie ma potrzeby wmuszać w niego jeszcze więcej jedzenia, bo to niepotrzebnie spowoduje problemy z wagą.
Tak, jak pisałam warto kontrolować wagę i wzrost dziecka z siatkami centylowymi, wprowadzać nowe produkty i starać się obserwować dziecko.

Zapraszam także na stronę naszej poradni dietetycznej www.kalorynka.pl, gdzie znajdzie Pani ciekawe materiały na temat zdrowej diety.

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann
www.kalorynka.pl