Dieta i żywienie osoby ze skazą białkową

witamtak mój syn ma stwierdzona skaze białkowa a mleko pije humana sl to co ja mam mu dawac oprucz tego mlek mogła by mi pani napisac bo ja znalazłam na internecie ze moze jesc np.miesa drobiowe i królicze,kasz,ryż,brokuły,kartofle,ziemniaki,marchewka owoce oprucz cytrusów i zółtko jajka,a i makaron jescze czy to moze jesc a i jakie slodycze bo ze czekolade goszka to wiem ale nic dalej prosze mi pomuc prosze napisac mi co moze jesc w koncu dzienkuje

Witam,
Nie pisze Pani w jakim wieku jest dziecko, a wszystko zależy oczywiście od wieku.
U dziecka ze skazą białkową, poza wykluczeniem mleka i produktów mlecznych, zaleca się aby produkty, które często wywołują alergię takie jak: ryby, białko jaja oraz zboża zawierające gluten a także mięso kurczaka i wołowe, wprowadzać do diety najwcześniej po ukończeniu pierwszego roku życia i robić to stopniowo, obserwując reakcję przez kilka dni (reakcja może być opóźniona). Jeśli zaobserwujemy reakcję alergiczną, należy wyeliminować nowo wprowadzony produkt. Z wprowadzaniem produktów silnie alergizujących takich jak orzechy i cytrusy warto wstrzymać się do drugiego roku życia. Zalecam na początek podawać mięso indyka i królika, a z kurczaka i wołowiny (też cielęciny) zrezygnować . Należy wykluczyć białka jajek, natomiast podawać 2 razy w tygodniu samo żółtko. Przy skazie białkowej lepiej wstrzymać się z podawaniem pszenicy. Ze zbóż polecam kaszę jaglaną i gryczaną, ziemniaki oraz ryż. Warzywa i owoce w zasadzie należy stopniowo wprowadzać wszystkie i obserwować reakcję. Nie wiem w jakim wieku jest dziecko, ale należy też ograniczyć dość szybko ilość porcji mleka modyfikowanego do 2/dzień. Jeśli ma Pani możliwość zalecam skorzystać z usług dietetyka w celu ustalenia jadłospisu i planu wprowadzania nowych produktów. W tej kwestii powinien też Pani pomóc alergolog.
Pozdrawiam

Witam, w jakim wieku jest Pani synek? "skaza białkowa" to bardzo ogólne pojęcie, proszę napisać na co konkretnie stwierdzono alergię u dziecka.
Serdecznie pozdrawiam

Witam, w przypadku skazy białkowej należy wyeliminować mleko i produkty mleczne (jogurty, sery itd), oraz czytać etykietki czy nie ma np. w wędlinie białka mleka. Również radzi się unikać produktów, które często mogą uczulać np. soja, orzechy, ryby, cytrusy oraz pszenicę. Ale wszystko inne może jeść. Głowna zasada to aby wszystko co je synek najlepiej przygotować samemu w domu, wtedy wiemy co jest w środku. Więc większość owoców, warzyw może być wprowadzone do jadłospisu- ryż, kasza, makaron (lepiej bezjajeczny), ziemniaki, mięsa oprócz wołowiny. Z czekoladą bym uważała, bo może zawierać białka mleka, lepiej przygotować kakao naturalne. Słodycze najlepiej domowe wyroby, ale ile syn ma lat?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Aby udzielić dokładnej odpowiedzi musiałabym znać wiek dziecka oraz wiedzieć na jakie produkty oprócz mleka i przetworów mlecznych synek jest uczulony. Pozdrawiam