Kobieta , 31 lat czy pomóglby mi Pan z problemem łuszczycy? mam 30lat, choruje od kilku miesiecy,glowa i cale cialo, myśle ze 'wywaliło'mnie przez nerwy. Staram sie utrzymac diete łuszczycową, jem ostropest, kwasy omega, witaminy A,E, bardzo dbam o skóre,masci dziegciowe, lekki steryd. Jest lepiej, ale nadal nie jestem czysta. Nosze apatar i jestem 'otworzona':)Prosze o odpowiedź
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Mgr Marcin Chmielewski 16
Mgr Marcin Chmielewski Dietetyk, Radom 16 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Szanowna Pani
W łuszczycy poprzez dietę można jedynie próbować łagodzić objawy. Każdy pacjent może inaczej reagować na dany produkt żywnościowy, który może nasilać lub łagodzić objawy. Na początek polecałbym zastosowanie się do ogólnych zaleceń żywieniowych przy łuszczycy i obserwowanie reakcji organizmu na poszczególne produkty żywnościowe lub grupy produktów, np. nabiał, orzechy, produkty zawierające gluten itd. W ten sposób wypracuje sobie Pani bazę produktów, które może spożywać oraz te których powinna Pani unikać.

Mgr Natalia Główka 60
Mgr Natalia Główka Dietetyk, Warszawa 60 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam,

Ogólne zalecenia dietetyczne w łuszczycy:
Eliminacja glutenu
Kwasy tłuszczowe Omega-3
Antyoksydanty
Uwaga! Papierosy i alkohol nasilają stres oksydacyjny
Se - działanie antyproliferacyjne ( badanie z uzupełnieniem w Q10, i witaminę E)
Eliminacja palenia, kawy
Zmniejszenie masy ciała
Witamina D3
Olej z wiesiołka
Dodatkowo korzystne działanie wykazało stosowanie diety śródziemnomorskiej i wegetariańskiej ze względu na zmniejszenie ilości spożywanego mięsa a zwiększenie podaży MUFA, PUFA, świeżych warzyw i owoców
Możliwe działanie wspomagające wykazują suplementy: Omega-3, witamina D3, B12, Selen, Cynk, witamina A.

To są ogólne zalecenia, proszę jednak rozważyć wizytę u dietetyka, którzy dobierze szczegółowe zalecenia.

Pozdrawiam,
www.nutricus.pl

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Choroby zakaźne i pasożytnicze – Choroby zakaźne stanowią duże zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci. Niektóre z chorób objęte są obowiązkowymi szczepieniami. Choroby zakaźne to inaczej choroby infekcyjne. Następstwem zakażenia jest złamanie bariery ochronnej, czyli odporności organizmu.
  • Dermatologia – Jeśli złość sprawia, że stajesz się blady, wściekłość z kolei powoduje, że twoja twarz oblewa się czerwienią, z powodu zimna zaś siniejesz, to takie zmiany barwy skóry są zasadne i łatwo wytłumaczalne. Gdy jednak ni stąd, ni zowąd na skórze pojawiają się czerwone plamy lub inne zmiany, mogą one być zapowiedzią rozmaitych chorób.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników: