Dieta na czas wzmożonego wysiłku intelektualnego

Czy któryś z Państwa dietetyków mógłby mi doradzić, jakąś dietę na czas sesji, zwiększającą efektywność nauki, łatwość przyswajania materiałów i ograniczającą senność? Z góry dziękuję.

Witam! Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie zdrowej diety, bogatej w tz. żywność dla mózgu czyli produktów poprawiających naszą sprawność intelektualną, pamięć i koncentrację. Polecam ryby morskie (źródło omega 3), siemię lniane (źródło kwsu ALA), mieszanki orzechów (źródło kwasów omega 3), jaja, zboża (źródło błonnika, witamin, omega 3) czekoladę (bogate w antyoksydanty). Zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Warto niektóre powyższe składniki połączyć w pyszne śniadanie na ciepło:

- płatki owsiane lub kasza jaglana
- płatki migdałowe
- siemię lniane
- orzechy nerkowca
- suszone owoce np. żurawina

Podczas nauki przegryzać migdały, orzechy nerkowca, gorzką czekoladę, pestki dyni, słonecznika

Na obiad polecam pieczoną rybę np. łososia, bukiet warzyw z sosem sezamowym lub domowym winegretem i brązowy ryż lub kaszę gryczaną.

Na kolację jajecznica na warzywach posypana kiełkami (bogactwo składników mineralnych) z tostem chleba graham.

Pozdrawiam gorąco, ZM

Witam, w okresie zwiększonej pracy intelektualnej zaleca się między innymi większą podaż magnezu i kwasów omega 3 z produktów spożywczych. Obecnie wprowadziłam specjalne pakiety konsultacyjne dla studentów, właśnie na czas sesji ;)

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl

Źródłem energii dla mózgu jest glukoza dlatego należy zadbać o stały poziom cukru we krwi. Nie należy jednak spożywac cukrów prostych (słodycze, jasne pieczywo itp) gdyż powodują one duże wahania poziomu cukru. Węglowodany w czasie wzmożonego wysiłku intelektualnego powinny pochodzić z pełnoziarnistego pieczywa, razowych makaronów, kasz. Do tego produkty te dostarczają magnezu i innych składników mineralnych niezbędnych przy intensywnej pracy umysłowej.

Witam,

Na czas sesji warto zadbać przede wszystkim o jakośc spożywanych produktów, po to, aby nie sięgać po "byle co". Przydadzą się produkty zawierającą tzw. zdrowe tłuszcze czyli morskie ryby, orzechy - w zasadzie powinny one być w naszej diecie każdego dnia. Ponadto regularność posiłków, a dzień zaczęty od śniadania. Napoje energetyczne, kawa, batoniki nie są sprzymierzeńcami. Zamiast niezdrowych przekąsek - bo wiadomo, że w tym okresie lubimy po coś co chwilę sięgać, warto, aby obok stały np. suszone morele.