Dieta na płaski brzuch i uda

Dzień dobry, mam 12 lat, od jakiegoś czasu trenuję pływanie. Moja trenerka każe trzymać mi stałą dietę, czyli jakieś 39, 40 kg. Jak mam schudnąć? Bardzo proszę o jakieś ćwiczenia oraz dietę. Pozdrawiam
12 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Nie napisałaś o kilku istotnych szczegółach: o wzroście oraz o wymiarach, więc niestety nie mogę się odnieść szczegółowo do Twojego problemu.
W związku z tym, że masz tylko 12 lat, nie powinnaś stosować diety odchudzającej redukującej ilość dostarczanych kalorii. Twój organizm jeszcze się rozwija i potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Staraj się wykluczyć z diety słodycze oraz fast foody i gazowane napoje słodzone oraz postaw na zdrowe odżywianie.
Powinnaś jeść regularnie, najlepiej 4-5 posiłków dziennie, z czego śniadanie (najlepiej w postaci węglowodanów złożonych (płatki-najlepiej niezawierające dużej ilości cukrów prostych, chleb pełnoziarnisty) + produkt białkowy (mleko, jogurt)+ owoc) do godziny po przebudzeniu, a kolację na ok. 3 h przed snem. Na kolację warto spożywać produkty czystobiałkowe (jajecznica, omlet, twaróg). Pij co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata). Z diety należy wykluczyć nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów. W żadnym wypadku nie można drastycznie ograniczać produktów mięsnych oraz ryb. Mięso jest źródłem żelaza, którego niedobór może doprowadzić do anemii, natomiast ryby zawierają duże ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do tego jak najbardziej polecam warzywa oraz owoce- jako źródło witamin.  Jeśli chcesz coś "podjeść" to zamiast po czekoladę sięgnij po owoc.

Bardzo dobrze byłoby gdybyś do diety dołączyła aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych: najlepiej co najmniej 40minut dziennie, kilka razy w tygodniu. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, stepper itp. (pamiętaj o rozciąganiu!!!)
Do tego polecam ćwiczenia na poszczególne partie ciała (ramiona, brzuch, nogi)- brzuszki, nożyce, pompki, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute.
Pozdrawiam