Dieta na przybór masy mięśniowej

Witam,chcę przybrać na masie chodzę na siłownię stosuję dietę kalorie 3100, węglowodany 360g,tłuszcze 108g białko 150g ważę 60kg i po 2 miesiącach przytyłem 8kg ale większość masy poszła w boczki(tłuszcz) i od waga mi też staneła w miejscu.Więc moje pytanie ile muszę zwiększyć węglowdany czy tłuszcze ,zeby waga zaczeła iśc w górę,ale w mięsnie a nie w tłuszcz.Dodam ,ze zapotrzebowanie moje wyliczyłem w kalkulatorze dietetycznym,trening na siłowni jest na masę wzrost 185cm.Nie wiem co robię zle

Witam, z informacji o wzroście i wadze wynika, że jest Pan raczej budowy ektomorficznej, co często wiąże się z problemem przybrania na masie, za równo całkowitej jak i mięśniowej. Wiąże się to z predyspozycjami, nakręconym metabolizmem.

Do odpowiedzi na to postawione przez Pana pytanie brakuje niestety informacji m.in jak wygląda jakość diety, czyli co tak naprawdę Pan je na śniadanie, między posiłkami, na obiad, przed treningiem, po treningu, na noc. Czy stosowana jest suplmenetacja, jeśli tak to jaka. Jest to bardzo ważne, ponieważ sama porada, aby zwiększyć kaloryczność z makro, bez analizy Pana diety pod względem jakości, czyli źródeł białka, węglowodanów i tłuszczy to błądzenie po omacku.

Brakuje też informacji jak często jest trening siłowy i jak on wygląda, czy jest odpowiedni timing około treningowy posiłków przed i po. Być może przyczyna leży również w kwestii struktury treningu, czyli np. zbyt mały bodziec ciężarem, ilości serii, powtórzeń, braku dezorientacji mięśniowej. Proszę pamiętać, że organizm szybko adaptuje się do diety i danego wysiłku, zwłaszcza jeśli nie jest odpowiednio rotowany. Jeśli od 2 miesięcy nie wprowadzał Pan zmian w planie treningowym i żywieniu to należałoby zaskoczyć organizm jakąś zmianą. Jednak, aby dokładnie dopasować najlepszy dla Pana plan, potrzeba dokładniejszej analizy za równo żywienia, jak i treningu. Zachęcam również do wykonania pomiarów na analizatorze składu ciała, który będzie pokazywał, czy zachodzi rekompozycja między tk. tłuszczową i mięśniową, czy nie występuje ubytek masy mięśniowej, a wręcz wzrost i ubytek tk. tłuszczowej. Ważne jest też, czy wziął Pan pod uwagę swoją aktywność fizyczną przy wyliczaniu zapotrzebowania energetycznego ale nie poprzez ogólny mnożnik aktywności, a rzeczywistą ilość i czas treningu wykonywanego przez Pana, bo tak należałoby też zrobić.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Rozkład makro w Pana diecie, wydaje się być prawidłowy.
Natomiast bardzo ważna jest jakości produktów, pory posiłków i sam rozkład makro w poszczególnych posiłkach.
Ponadto, bardzo istotną kwestią, o której Pan nie wspomniał jest częstotliwość i forma treningów.
Wzrost tkanki tłuszczowej, może wynika z niewłaściwego treningu np. zbyt niskiej jego intensywności, małe obciążenie.
Trzeba mieć też na uwadze, że w okresie budowania masy mięśniowej również zwiększa się zawartość tkanki tłuszczowej.
Gromadzenie się tkanki tłuszczowej, może być też spowodowane podwyższonym poziomem kortyzolu.
Brak snu i odpowiedniej regeneracji, zbyt duża częstotliwość treningów. Takie postępowanie może doprowadzić do stresu w organizmie, a tym samym wzrostu kortyzolu, który sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej, w szczególności w okolicy brzucha. Zalecam, najpierw przeanalizowanie planu treningowego i ogólnego samopoczucia. Dopiero później modyfikacje w diecie.
Po przeanalizowaniu planu treningowego i ogólnego samopoczucia, plan żywieniowy należy
skonsultować z dietetykiem - dostosuje on dietę do indywidualnych potrzeb.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół specjalistów poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej, w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351