Dieta na przyrost wagi

Witam. Ostatnio obliczyłem swoje zapotrzebowanie kaloryczne oraz ułożyłem dietę. Po odjęciu od siebie obu tych wyników wyszło, że moja dieta dostarcza o 1000 kcal więcej, niż potrzeba. Dodam, że ćwiczę 4 razy w tygodniu na siłowni. Pozostałe wskazania (białko, tłuszcze i węglowodany) również są w porządku, to znaczy w normie. Moje pytanie jest więc następujące: na jaki przyrost masy mogę liczyć w okresie jednego miesiąca biorąc pod uwagę powyższą dietę? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

U osób z niedowagą, należy stosować dietę  o wyższej wartości energetycznej, niż nasz wydatek energetyczny tak, aby bilans energii był dodatni. W diecie należy stopniowo zwiększać ilość pożywienia, ale także aktywność fizyczną. W ten sposób, spożywając więcej, nie będziesz przybierać na wadze kosztem rozrostu tkanki tłuszczowej, lecz kosztem rozbudowy tkanki mięśniowej. Dzięki temu zwiększysz swoją przemianę materii, ale także samopoczucie. Dlatego nie rezygnuj z siłowni.

Musisz pamiętać, że dieta osoby, która chce zwiększyć swoją masę ciała nie powinna się znacząco różnić od racjonalnej diety osoby zdrowej. Nie należy zatem zwiększać poziomu kalorii w diecie poprzez spożywanie np. słodyczy, fast foodów czy ciastek - są źródłem niezdrowego tłuszczu, który spożywany w dużych ilościach może mieć nawet działanie rakotwórcze (tłuszcze trans).

Eksperci do spraw dietetyki udowodnili w badanich, że należy konsumować więcej niż 3 posiłki w ciągu dnia, ale o małej objętości. Wówczas w organizmie odkłada się większa ilość białka niż tłuszczu, co ma znaczenie zdrowotne.

Aby zwiększyć swoją masę ciała o 1 kilogram, należy zwiększyć podaż kalorii w diecie o 7000 kcal, dlatego po 1 tygodniu (7 dni x 1000 kcal) powinieneś teoretycznie przytyć 1 kg, a po miesiącu 4 kg.

Pozdrawiam