Dieta na przytycie dla 18-latki

Mam 18lat,169wzrostu,ważę 50kg.Czy jest to niedowaga ?Na początku stycznia ważyłam 63kg . Dodam ,że choruję na niedoczynność tarczycy .Pomimo brania leków nadal jestem osłabiona.Jadam dziennie około 1800kcal dziennie (brak aktywności fizycznej).Ile powinnam zwiększyć kalorii ,aby przytyć 0,5kg tygodniowo.Jakie produkty powinny znaleźć się w moim dziennym jadłospisie .Dodam,ze nie dam rady unikać słodyczy , to moja słabość.

Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) faktycznie pokazuje niedowagę. Wynosi 17,5 a norma jest od 18-19. Nie jest to duża niedowaga, ale jeśli faktycznie nie ćwiczysz, nie masz za pewne sporo mięśni (a to one są najcięższe), to masz również mało tkanki tłuszczowej. Najsztbciej utyjesz jedząc właśnie słodycze, ale to nie jest dobry pomysł! Waga może Ci bardzo szybko zacząć wzrastać.
Postawiłabym na zwiększenie ilośći dobrych węglowodanów (pieczywo prawdziwie pełnoziarniste - bo nie wszystkie takie jest - przeczytaj sobie tutaj: http://www.dietaifitness.pl/2013/06/twoj-penoziarnisty-chleb-myslisz-ze.html ), kasze, pełnoziarniste makarony i brązowy ryż. Dodałabym do tego trochę zdrowych tłuszczy - niesolone orzechy, oliwa z oliwek, olej lniany (ale tylko taki, który kupuje się w aptece z lodówki). zwiększyłabym zapotrzebowanie do 2000 kcal i spokojnie pół kg tygodniowo Ci przybędzie. Pozdrawiam serdecznie, Ewa Trusewicz, dietetyk, dietcoach

Witam. Do prawidłowej diety warto dodać długie spacery, jazdę na rowerze, pływanie, które wzmogą apetyt, a jednoczenie rozluźnią atmosferę stresu związanego z koniecznościa przytycia. Pozdrawiam