Dieta nastolatki: co jeść, by zaspokoić ciągły głód?

Witam! Piszę do Was, aby uzyskać parę rad, które pomogą mi zwalczyć wieczny głód i przy okazji troszkę schudnąć. Mam 18 lat, 168 cm wzrostu i ważę 57 kg. Ostatnio miałam ciężki okres w życiu, dużo stresów, przeprowadzka do obcego miasta. W sumie zaczęłam życie od nowa. Na początku myślałam, że mój wieczny głód spowodowany jest stresem, lecz sytuacja już się unormowała, a mi nadal chce się jeść. Nie prowadzę aktywnego trybu życia, ale w ciągu dnia mam trochę ruchu, chociażby codziennie wchodzę pod górkę do domu i do szkoły, a nie jest to krótki dystans, ostatnio nawet przeszłam 6,5 km w godzinę, więc uważam to za duży sukces. Lecz niestety mój chłopak nie widział mnie 2 tygodnie i stwierdził, że trochę mi przybyło ciała. Chciałabym w porę zareagować, aby nie doprowadzić się do stanu, kiedy ciężko mi będzie zrzucić parę kilogramów. Dodam, że sama zauważyłam, iż mam troszkę większy brzuszek. Jeśli chodzi o mój jadłospis, to zjadam w szkole na śniadanie 1 lub 2 kanapki, jem normalną porcję obiadu (dzis nie powstrzymałam się i zjadłam dwie miseczki zupy pomidorowej z makaronem), lecz gdy nie jest on gotowy, zjadam dwie duże kromki chleba zapiekane z wędliną serem i ketchupem. Oczywiście potem jem mniejszą porcję obiadu, czasem po obiedzie zjem coś słodkiego (1 wafelek), na kolację jem dwie kanapki, piję 1 lub 2 kawy dziennie (rozpuszczalna z mlekiem i cukrem), piję około litra płynów dziennie (wiem, że to mało, ale więcej nie potrafię). Proszę o parę rad. Pozdrawiam!
18 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Oczywiście, jak najbardziej powinnaś starać się utrzymać figurę. Możesz też schudnąć 2 kg, ale nie więcej. Absolutnie nie polecam żadnych restrykcyjnych diet. Po prostu jedz zdrowo i włącz do jadłospisu warzywa, owoce oraz pieczywo pełnoziarniste, grube kasze oraz inne produkty z pełnego ziarna, płatki owsiane, otręby. Zawierają one dużo błonnika, który daje poczucie sytości. Możesz przeprowadzić eksperyment i przekonać się, że będziesz dłużej najedzona po spożyciu kromki pełnoziarnistego chleba z szynką i serem oraz surówką z np. pomidora, cebulki i sałaty lub ogórka kiszonego niż po białym toście z szynką, serem i ketchupem.
Nie zapominaj, by wysokobłonnikowe potrawy lub przekąski popić wodą, by błonnik mógł pęcznieć w żołądku i tym samym zwiększać swoją objętość niwelując poczucie głodu.
Zastąp również przekąski typu wafelek na owoce lub jogurty, najlepiej naturalne z otrębami, płatkami, owocami. Jedz również zupy, niezabielane oczywiście.
Pozdrawiam
Katarzyna Szatkowska