Dieta nastolatków - zasady

Witam. Mam 16 lat, 165 wzrostu oraz ważę 64 kg. Wiem, że to sporo za dużo. Od pewnego czasu się odchudzam. W pół roku schudłam ok. 10 kg. Jednak jakiś czas temu moja waga stanęła w miejscu. Dużo ćwiczę: trenuję siatkówkę oraz tańczę "dancehall", w okresie wiosennym biegam. Nie jem więcej, niż 1000 kcal dziennie. Ile powinnam jeszcze schudnąć? Jak to osiągnąć? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wskaźnik BMI obliczony dla podanych przez Ciebie aktualnych wartości masy ciała i wzrostu wynosi 23,5 (norma znajduje się w granicach 19-24,5). Oznacza to, że Twoja masa ciała jest prawidłowa. Nie powinnaś zatem dalej się już odchudzać. Tym bardziej, że dieta 1000 kcal stosowana u młodzieży w Twoim wieku może niekorzystnie odbić się na zdrowiu. Powinnaś raczej zastosować zasady zdrowego odżywiania, które prezentuje piramida zdrowego żywienia. Dobrze, że pamiętasz też o regularnej aktywności fizycznej.

A propos Twojego pytania pamiętaj, że odchudzanie nie jest jednostajnym procesem. Wiąże się raczej z okresami utraty masy ciała i okresami kiedy waga "stoi w miejscu". Nie oznacza to jednak, że należy zmieniać zasady odchudzania na bardziej radykalne. Wystarczy być cierpliwym.