Dieta o niskiej zawartości kalorii

Witam! Mam pytanie do ekspertów odnośnie nowej "mody" wśród moich koleżanek.. Dieta HSGD, czyli Healthy Skinny Girl Diet. Mam 19 lat, 169cm i 70kg- zastanawiam się, czy ta dieta nie jest szkodliwa dla organizmu? Z tego co widzę kalorie wahają się pomiędzy 800-1300 w tygodniu. Czy nie podchodzi to już pod głodówkę? Z góry dziękuję za odpowiedź

Zdecydowanie są to diety zbyt niskokaloryczne, które prowadzą do niedoborów pokarmowych, zapewne złego samopoczucia podczas ich stosowania i efektu jojo po zakończeniu. Dieta nie polega na zmianach na kilka tygodni. Jedyna skuteczna metoda to zmiany małymi kroczkami raz na zawsze.

Odradzamy stosowanie tej, jak i każdej innej diety, która obiecuje bardzo szybki spadek masy ciała. Wartości dostarczanych w ciągu dnia kalorii nie pokryją zapotrzebowania organizmu na podstawową przemianę materii. Można to uznać za formę głodówki, która może skończyć się różnego rodzaju niedoborami w organizmie. Dodatkowo nie będzie Pani w stanie bardzo długo utrzymać się na tej diecie i bardzo prawdopodobne, że pojawi się efekt jojo. Często waga jest większa niż przed przejściem na dietę. Warto też pamiętać, że im więcej razy narazimy nasz organizm na stosowanie tego typu drakońskich diet, tym trudniej później będziemy tracić kilogramy. Dodatkowo dieta ta zakłada nieograniczone spożycie owoców. Są one źródłem cukrów prostych i ich spożycie w ciągu dnia powinno ograniczać się do 1-2 razy dziennie. Jest to ważne w profilaktyce otyłości, cukrzycy, insulinooporności. Polecamy zmianę nawyków żywieniowych, opartych na 5 posiłkach dziennie, w regularnych odstępach czasu, przy obniżonej kaloryczności, ale nie tak drastycznej. Dieta powinna być zbilansowana i dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Witam serdecznie!

Diety z takim ograniczeniem kalorycznym najczęściej prowadzą do niedoborów pokarmowych, złego samopoczucia podczas ich stosowania oraz efektu jojo po ich zakończeniu. Waga może nawet być większa niż wcześniej. Zdecydowanie odradzam.

Witam serdecznie,

Oczywiście, że dana dieta jest zbyt niskokaloryczna. Nie stosuje Pani tak drastycznych diet a skupi się Pani na zdrowej i pełnowartościowej diecie oraz aktywności fizycznej.
Na początku powinna Pani obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne uwzględniające aktywność fizyczną. Jest to możliwe dzięki analizatorom lub kalkulatorom dostępnym w internecie. Wynik wskazuje na czynną przemianę materii. Powinna Pani dostarczać nieco mniej kcal niż organizm potrzebuje i w tym momencie zacznie zachodzić spalanie tkanki tłuszczowej. Nie redukuje Pani swojej diety zbyt mocno bo efekty mogą być odwrotne do zamierzonych. Stosując dietę bardzo niskokaloryczną zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i przed obawą o utratę składników odzywczych zaczyna robić zapasy rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej. Oprócz kaloryczności ważny jest także stosunek składników odżywczych. Dieta musi być pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana. Posiłki powinny być jedzone regularnie w odstępach około 3h. Kolację najlepiej zjadać około 3h przed snem.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk