Dieta odchudzająca przy refluksie żołądka

Witam, niedawno dowiedziałam się że mam refluks żołądka a chciałabym schudnąć parę kilogramów. Dlatego chciałabym wiedzieć, jaki rodzaj diety mogę wybrać żeby sobie szkodzić? Zrezygnowałam z jedzenie pieczywa bo mogę jeść powinnam jeść tylko pszenne.

Przy refluksie razowe pieczywo nie jest wskazane, ale proszę spróbować pszenno-żytnie, małe ilości (1-2 kromki dziennie) powinna Pani dobrze tolerować. Przy tej dolegliwości warto przestrzegać kilku zaleceń dietetycznych:
- unikaj fast foodów, ponieważ są tłuste i często dość pikantne
- zrezygnuj z prawdziwej kawy (proszę spróbować czy kawa łagodna dla "wrzodowców" będzie Pani pasowała)
- zamiast 3 obfitych posiłków jedz 4 –5 mniejszych, aby nie przeładowywać żołądka
- kolacje jedz na 2 – 3 godziny przed snem
- rozcieńczaj skoncentrowane, kwaśne soki owocowe i owocowo-warzywne
- nie jedz kwaśnych i cierpkich owoców
- obserwuj po jakich produktach dokucza ci zgaga; u niektórych osób
wywołują ją inne pokarmy, np. świeże pieczywo, ciasta, mięsa mocno
naszpikowane czosnkiem lub cebulą
- zrezygnuj z warzyw kapustnych (jarmuż, kapusta świeża i kiszona)
- spożywaj mniej obfite posiłki, z mniejszą zawartością tłuszczu
- preferuj potrawy łagodne w smaku - unikaj ostrych przypraw
- zrezygnuj z czekolady (im bardziej gorzka tym gorzej) i alkoholu - zarówno w pokarmach, jak i napojach
- spożywaj pokarmy powoli, dokładnie przeżuwaj i zwiększaj odstępy
między połknięciami
Ponad to należy:
- zrezygnować z palenia tytoniu
- zmniejszyć masę ciała w przypadku nadwagi
- warto wdrożyć spokojne spacery, szczególnie po posiłkach
- pomocne jest uniesienie wezgłowia łóżka o około 15 cm
- pożądane jest noszenie odzieży luźnej, nie uciskające na jamę brzuszną
- przeciwwskazane są nadmierne ćwiczenia fizyczne, szczególnie
dotyczące mięśni brzucha

pozdrawiam Justyna Marszakowska-Jakubik
Centrum Dietetyczne Prolinea
t. 600-376-913