Dieta odchudzająca: wpływ na stan zdrowia

Witam :) Mam 15 lat, 169 cm i ważę 53 kg ; / Dla mnie to za dużo. Fakt, moje BMI wynosi 18.6, czy coś koło tego, ale słyszałam, że BMI nie jest zbyt poprawne, jeśli ma się mniej niż 18 lat. Chciałabym schudnąć tak z 3 kg, ale znowu boję się niedowagi ; ll Chciałam jeszcze zaznaczyć, że jem tylko dwa posiłki dziennie: śniadanie i obiad. Więcej już nawet nie dam rady ; ( Piję bardzo mało, około dwóch szklanek dziennie niegazowanej wody. Ja po prostu muszę schudnąć te 3 kg. Czy to źle wpłynie na mój stan zdrowia? PS. Proszę o pilną odpowiedź ; ) ) Z góry dziękuję ; D

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

BMI dla osób poniżej 18 roku życia należy odnieść do siatek centylowych skorelowanych z wiekiem. Zastosowanie przedziałów BMI dla osób dorosłych jest błędne. Twoje BMI wynosi 18,59 i znajduje się na 25 percentylu. Oznacza to, że jesteś w dolnej granicy normy, ale Twoja masa ciała jest nadal prawidłowa.

Jeżeli schudniesz, to BMI będzie w zakresie szerokiej normy (pomiędzy 10 a 25 percentylem - szczupłość). Dlatego nie polecam zabiegów dietetycznych mających na celu zgubienie masy ciała. Pamiętaj, że niedowaga groźna pod względem wystąpienia zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Postaraj się spożywać 4-5 małych posiłków dziennie, a nie 2 obfite. Powinnaś też być aktywną fizycznie.

Pozdrawiam