Dieta odpowiednia dla 28-latka

witam serdecznie, poświęciłem trochę czasu i zaangażowania w ułożenie swojej diety, mam 2g białka na kg ciała, 1 g tłuszczu, 5g węgli, trenuję i cwiczę 4 dni w tygodniu, cięzkie treningi, pilnuję również aby po treningu największa ilosć białka-45g, mój cel- masa mięśniowa, ale nurtuje mnie coś... Do teraz nie wiem jakie mam zapotrzebowanie kaloryczne?? znalazłem jakiś kalkulator i wyszło mi że ok 4100kcal, a pilnując swojej diety wychodzi mi ok 3tys. kcal;/ zmienić ją czy zjadać słodycze?? :)

Mgr inĹź. Aleksandra ĹťyĹowska

Witam. Zapotrzebowanie kaloryczne jest zależne od masy ciała, wzrostu, wieku i czasu trwania aktywności fizycznej. Można je obliczyć, np. korzystając z tabel. Aby zwiększyć kaloryczność diety bez zwiększania objętości zjadanych posiłków, najlepiej jest włączyć zdrowe tłuszcze - olej lniany, rzepakowy, oliwę z oliwek, awokado, tłuste ryby morskie. Zakładając, że Pana zapotrzebowanie przy treningach to 4000 kcal, powinien Pan zjadać ok. 600 g węglowodanów, 100 g tłuszczów i 150 g białka.

Witam serdecznie!

Słodycze nie są dobrym rozwiązaniem. Najlepiej zwiększyć gęstość odżywczą posiłków - do potraw dodawać oliwę z oliwek, olej kokosowy, mleko kokosowe (idealne do koktajli, bądź jako zamiennik zwykłego mleka), awokado. Będzie Pan zjadał takie same ilości posiłków, ale o zwiększonej kaloryczności.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl