Dieta ograniczająca węglowodany u dziecka

Moja synowa 40lat, wprowadziła dietę ograniczająca węglowodany .zamiast maki mielone migdały a słodzi słodzikami. Jej 9letni synek tez ma ta dietę chociaż wszyscy sa szczupli nawet za szczupli. Synowa wzrost176 cm wazy 49 kg. Wnuczek tez chudziutki i bardzo wysoki.dziecko nie pije mleka ani żadnych serków, je jajka, mięso i jarzyny,nikt nie jest uczuleniowcem ani nie ma celiakia,ale synowa czyta jakieś książki o diecie i dostosowywuje się. Czy ta dieta chłopcu nie zaszkodzi i co robić aby. Dzie

Dzień Dobry.

Dieta bezglutenowa i bezmleczna jest trudna, pełna wyrzeczeń i łatwo może doprowadzić do niedoborów wapnia, magnezu, witamin z grupy B i innych.
Osoby chore na celiakię lub uczulone na białka mleka są zmuszone do takiej diety, ale zawsze jest ona trudna choćby ze względu na psychikę i ciągłe odmawianie sobie "zwykłego jedzenia".
Jeśli chodzi o węglowodany to warto ograniczyć cukier, białą mąkę, słodycze, pizze itd. Natomiast ciemne pieczywo jest bardzo zdrowe (zwłaszcza na zakwasie) jeśli nie mamy nietolerancji ani alergii na gluten, jest źródłem wielu witamin,minerałów, błonnika i probiotyku. Proszę porozmawiać z synową, może przedstawi Pani swoje argumenty i wątpliwości , a ona swoje. Proszę to zrobić delikatnie i może poszukać dla niej odpowiedniej literatury.
Powodem stosowania diety bezglutenowej i bezmlecznej powinna być tylko choroba (celiakia, choroby autoimmunologiczne, autyzm itd) lub nadwrażliwość na dany składnik pokarmowy , która może dawać różne objawy jak: wzdęcia, zaparcia lub biegunki, bóle brzucha, zapalenie zatok, chrypka , kaszel, bóle stawów, bóle głowy, rozdrażnienie, spadek nastroju, refluks. Najlepiej dietę zwłaszcza eliminacyjną skonsultować zawsze ze specjalistą. Wprowadzona nieumiejętnie może spowodować więcej szkody niż pożytku.

Serdecznie Pozdrawiam.

Joanna Arciszewska