Dieta po częściowym usunięciu jelita cienkiego i grubego wskutek niedrożności

Moja mama 9 lat temu miała usunięte częściowo jelito cienkie i grube wskutek niedrożności. Lekarze nas poinformowali, że niedrożność została wywołana wcześniejszą radioterapią po raku szyjki macicy. Radioterapia spowodowała silny spadek leukocytów i bardzo zniszczyła jelita. Nie było na szczęście nowotworu. Największa dolegliwość jaka została to ciągłe biegunki, cokolwiek zje przesiedzi w ubikacji. Pan doktor nam tłumaczył o zgięciu esicznym, w którym zbiera się pokarm, a potem jelita "wyrzucają" ten pokarm i tak się dzieje. Lekarze nam mówią jeść często, gotowane, lekkostrawne. Dieta opiera się na metodzie prób i błędów. Czasami jest lepiej. Mam wrażenie, że właśnie przy odpowiednim jedzeniu jest lepiej. Nie toleruje na pewno laktozy. Mama wspomaga się lekami. Zatrzymają biegunkę na dzień, ale potem wraca czasem z większa siłą. Leki rozkurczowe przy bólach brzucha. Może dalibyśmy jakoś radę tylko, że widzę, że czasem mama nie ma siły, jest wycieńczona z braku jedzenia, wychudzona, woli nie jeść, żeby nie mieć biegunek. Ostatnie badania (morfologia i inne podstawowe badania) wykonywane miała w styczniu i wszystkie były dobre. Jednak teraz widzę jaka jest zmęczona. Chciałabym prosić o radę czy dieta ubogoresztkowa lub bogatobiałkowa byłaby odpowiednia w jej dolegliwościach? Która z diet byłaby najbardziej wskazana w tej sytuacji? Bardzo proszę o pomoc.

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie!

Po tak poważnych operacjach mogą pojawiać się zaburzenia motoryki jelit i jeżeli objawy będą się utrzymywały, należałoby skonsultować ten problem z lekarzem. Co do diety, to w obecnej chwili należy stosować lekkostrawne żywienie. Posiłki powinny być podawane w postaci rozdrobnionej, np. zmiksowane zupy z chudym mięsem, drobną kaszą czy makronem, musy owocowe, jajko na miękko, chude ryby. Co do pojawiających się wzdęć i bólów brzucha to wzbogacanie diety w błonnik na przykład pod postacią siemienia lnianego powinno następować stopniowo, w celu uniknięcia powyższych objawów. Wiele pokarmów zawiera węglowodany, które niestrawione w jelicie cienkim rozkładane są w jelicie grubym przez mikroflorę bakteryjną. Prowadzi to do wytworzenia gazów, które powodują bóle brzucha, wiatry i wzdęcia. Obserwowane są też indywidualne różnice w tolerancji węglowodanów, zależne od wielu czynników np.: ilości, stężenia, czasu konsumpcji, innych jednocześnie spożywanych potraw, wielkości cząsteczki cukru, czasu pasażu jelitowego, sprawności fermentacji, a także zróżnicowanej aktywności motorycznej żołądka i jelita cienkiego oraz możliwości absorpcyjnych jelita. Źródłem takich węglowodanów są: strączkowe, kapustne, soki owocowe, owies, pszenica, pr. mleczne, niektóre owoce np.: jabłka (także zalecam gotowane lub pieczone) i wspomniane siemię lniane. Na pewno należy obserwować po jakich produktach dolegliwości się nasilają.

Co do spożywania mleka, produktów mlecznych, które zawierają laktozy czy syropu Laktulozy dolegliwości mogą się nasilać. Ma to związek z nadwrażliwością na laktozę. Nietolerancja laktozy, to niezdolność trawienia cukru znajdującego się w mleku i wielu jego produktach. Kiedy ilość dostarczonej laktozy jest większa niż możliwości trawienne enzymów (laktazy) jelita cienkiego, przechodzi ona do jelita grubego, gdzie jest rozkładana przez florę bakteryjną do acetonu, kwasu propionowego, masłowego, mlekowego oraz gazów, takich jak: wodór, dwutlenek węgla i metan. Chorzy odczuwają nasilenie dolegliwości, ponieważ u nich z takiej samej ilości dwucukru mogą być produkowane większe ilości gazów. Efektem są zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego, tj.: wzdęcia, bóle brzucha, gazy a nawet biegunka. Nadmienię jeszcze jakie produkty mogą obniżać perystaltykę jelit, są to: mąka ziemniaczana (kisiele), żelatyna (galaretki owocowe, mięsne), napoje garbnikowe (gorzka herbata, napar z suszonych czarnych jagód), warzywa i owoce bogate w błonnik rozpuszczalny - pektyny (marchew, dynia, banany), ryż (kleiki z ryżu, ryż z jabłkami). Niestety z powodu przebytej operacji zastosowanie typowej diety w przypadku zaparć nie jest możliwe, ale poprzez dobór odpowiednich produktów można wpłynąć na komfort w jelitach. Zaleciłbym również suplementację bakterii probiotycznych w celu wyrównania flory bakteryjnej w jelitach.

Co do częstotliwości posiłków to należy zjadać ich kilka w ciągu dnia niewielkich objętościowo. Oprócz tego pacjent z uwagi na zabieg częściowej resekcji jelita grubego i cienkiego może mieć niestety biegunki, pomimo stosowanej diety, dlatego by zminimalizować powikłania musi być ona wtedy stosowana jak w zespole jelita drażliwego w okresie biegunek (http://www.echirurgia.pl/diety/dieta_jelito_drazliwe.htm). Nie można także doprowadzić u pacjenta do zaparć. Jeśli byłyby problemy z oddaniem stolca dietę natychmiast trzeba zmienić i zastosować taką jak w zespole jelita drażliwego.