Dieta po usunięciu jelita grubego

Witam, Mam 26 lat i jestem w 9 dobie po operacji wycięcia całego jelita grubego, jelito cienkie połączono z odbytnicą. Przyczyną było brak prawidłowego unerwienia i perystaltyki. mój lekarz kazał stosować mi dietę lekkostrawną i na siebie uważać. Powoli rozszerzać dietę i wszystko wróci do normy. Jednak żadnych konkretów. ponoć osoby takie jak ja mają problem przytyć- czy to prawda? Jakie są skutki dla organizmu po takiej ingerencji chirurgicznej? Co ja mam dokładnie jeść?? Z góry dziękuję
26 LAT ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, Jelito grube odpowiada w niewielkim stopniu za wchłanianie pokarmu, większe znaczenie ma we wchłanianiu wody, alektrolitów i witamin. Żyjące tam bakterie produkują witaminy z grupy B i K. W diecie po kolektomii ważna jest obserwacja - każdy organizm może reagować trochę inaczej, dlatego ważne jest zwrócenie uwagi na pokarmy wywołujące dolegliwości pokarmowe, biegunkę, zaparcia. Obserwacje ułatwia pojedyncze wprowadzanie nowych skladników. Zalecane jest częstsze jedzenie mniejszych ilości pokarmu. Powoli należy wprowadzać błonnik (płatki, owoce, warzywa), ważne też jest picie dostatecznej ilości wody (>2l/dzień).