Dieta po wycięciu migdałków u dorosłej osoby

Kiedy osoba dorosła po wycięciu migdałów bocznych może powrócić do normalnej diety, w tym ciepłych posiłków?

Wszystko zależy od szybkości gojenia się rany. Chorzy najczęściej po 2 tygodniach dochodzą do zdrowia. Należy obserwować organizm i nie wprowadzać pokarmów, które powodują ból lub krwawienie. Zalecamy bezwzględne trzymanie się diety przez minimum tydzień po zabiegu z późniejszym włączaniem kolejnych produktów. Tak naprawdę sama będzie Pani w stanie ocenić czy ciepłe posiłki są dobrze tolerowane przez gojącą się śluzówkę gardła. Proponujemy wstrzymać się z wprowadzaniem, szybciej niż po miesiącu, potraw ostrych. Działa to drażniącą na gardło i może nasilić nieprzyjemne dolegliwości.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Przez kilka godzin po zabiegu stosuje się dietę płynną. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, należy przejść na zimną dietę półpłynną, w której można spożywać: drobne kasze w postaci rzadkich kleików (mogą być z dodatkiem masła lub ugotowanego żółtka), pieczywo rozmoczone w herbacie lub mleku, rzadkie kisiele i budynie, lody, musy owocowe, sery twarogowe zmiksowane z mlekiem lub jogurtem, zmiksowane jaja dodane do zupy lub mleka, mięso i ziemniaki oraz warzywa zmiksowane w zupie (zupy kremy), warzywa oraz owoce w postaci soków i przecierów. Do potraw można dodawać mleko w proszku, masło, oliwę z oliwek lub inne nierafinowane oleje roślinne oraz specjalne preparaty zwiększające wartość energetyczną i odżywczą posiłków (jeśli jest taka potrzeba). Należy unikać gorących napojów, napojów gazowanych, potraw kwaśnych, pikantnych i bardzo słonych, a także produktów ostrych i twardych, które mogą podrażnić gardło i spowodować krwawienie. Ponadto dieta powinna być lekkostrawna, z wykluczeniem produktów smażonych, obfitych w tłuszcz oraz wzdymających (cebula, czosnek, papryka, ogórki, warzywa kapustne).
W kolejnych etapach można przechodzić do bardziej stałej konsystencji pokarmu np. mięso mielone lub pulpety z sosami, risotto z sosem (zalecany zwłaszcza łagodny sos koperkowy), miękkie makarony z sosem. Wraz z ustępowaniem objawów ze strony gardła należy stopniowo powracać do normalnej konsystencji posiłków. Jednak należy unikać pikantnych i kwaśnych produktów oraz bardzo słonych np. wędliny, konserwy, dania typu fast-food.
Pozdrawiam serdecznie.