Dieta po zapaleniu trzustki a częste zaparcia

Dzień dobry! 3 tygodnie temu wyszłam ze szpitala po ostrym zapaleniu trzustki w wyniku kamicy żółciowej. Jem same lekkostrawne rzeczy, małe porcje, min. 5 posiłków dziennie. w tym 3 ciepłe, codziennie gotowane i blendowane w zupie warzywa. Niestety, mam ogromny problem z zaparciami, nigdy tak nie miałam. Czopki glicerynowe mało pomagają. Brzuch mnie nie boli.Czy to normalne po tak krótkim czasie od ostrego zapalenia trzustki? Czy ja nie trawię na razie czy to nie jest z tym związane?

Mgr Olga Marzol Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Jest to całkowicie normalny objaw. Dieta po ostrym zapaleniu trzustki powinna ograniczyć błonnik pokarmowy do minimum (znacznie poniżej 25 g/dobę), w związku z tym mogą wystąpić zatwardzenia. Dodatkowo zalecane się dania gotowane lub rozdrobnione , co dodatkowo ułatwia trawienie , ale nie wpływa pozytywnie na trawienie. Proszę spróbować pić napary z kopru włoskiego - jest bardzo delikatny, a może pomóc przy zaparciach.

Pozdrawiam,

Olga Marzol

Dieta lekkostrawna, czyli gotowane, przetarte warzywa pozbawione skóry, pszenne wyroby, nie zawierające ziaren – znacznie ogranicza spożycie błonnika pokarmowego, w szczególności jego nierozpuszczalne frakcje. To właśnie one w dużej mierze regulują pracę jelit, powodując szybsze formułowanie się stolca. Niestety w tak krótkim czasie po ostrym zapaleniu trzustki taka dieta jest niezbędna, aby nie wywołać kolejnego ataku. Zaparcia są naturalnie występującym objawem. Oprócz stosowania leków, może Pani po posiłku spożyć łyżeczkę np. oleju lnianego na zimno.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Witam serdecznie.

Po ostrym zapaleniu trzustki koniecznie należy stosować dietę lekkostrawną - ubogą w błonnik. Niestety ma to wpływ na problemy z oddawaniem stolca

Pozdrawiam,
Katarzyna Wawrzyniak
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl