Dieta podczas wychodzenia z bulimii i anoreksji

Przez ok pół roku zmagałam się z anoreksją bulimiczną.. Na zmianę głodziłam się i przejadałam.. Mimo to moje BMI wynosi 19. Postanowiłam to przerwać. Jak powinna wyglądać moja dieta w pierwszych tygodniach? Co jeść? Czy będę musiała nieco poświęcić swoją wagę by wrócić do normy? Chcę z tego wyjść, ale jednocześnie bardzo boję się przytyć.. Jak uniknąć ponownego przejadania się? Zdaje sobie sprawę z przyczyn i skutków, ale to do mnie nie przemawia..

Dzień dobry,

Ja myślę, że dobrym krokiem jest podjęcie psychoterapii.
Pomoc może Pani uzyskać np.: w Poradni Zdrowia Psychicznego lub prywatnie.

Szanowna Pani,

jedzenie jest objawem, a nie głównym problemem, i dieta powinna być jedynie uzupełnieniem terapii. Nic z dobrej diety, jeżeli towarzyszą jej lęki przed jedzeniem, strach przed skutkami jedzenia oraz przejadanie się w odpowiedzi na emocje.

Jeżeli równolegle z dietą postepuje terapia indywidualna, która pomaga Pani w opanowaniu powyższego, wówczas może Pani próbować ją stosować. W innym przypadku jej stosowanie będzie niewykonalne (a przynajmniej nie na dłuższą metę).

Samą dietę dopasowuje się indywidualnie. Nie wiadomo jaki jest Pani stan zdrowia i/lub wyniszczenia po wymiotach. Dietetyk powinien także włączać Pani w dietę produkty, których Pani unika od czasu zachorowania, żeby miała Pani na czym oswajać z lęki i widzieć, że daje sobie Pani radę z każdym rodzajem pokarmu bez względu na to, czy to chleb Wasa czy tort czekoladowy :)

W razie pytań zapraszam do kontaktu. Zajmujemy się kompleksowym leczeniem zaburzeń odżywiania, także przez Skype. Służymy konsultacjami, diagnozą, terapią i poradnictwem dietetycznym.
Anna Szostak, www.ctzo.org