Dieta przeciwgrzybicza a suplementy diety

Witam. Jestem obecnie na diecie antygrzybiczej w ktorej nie mozna jesc owocow i niektorych warzyw. Kupilam witaminy ktore w skladzie zawieraja wyciagi z marchewki i owocow. Czy taka postac owocow i warzyw zamknieta w tabletce moze dostarczyc organizmowi cukru ktorego absolutnie nie moge spozywac? Dziekuje za odpowiedz

Jeśli tak, na pewno może go Pani spozywać, jeśli nie to proszę zaczekać do końca kuracji, bo może on odżywiać również candidę.

Mgr inĹź. Joanna Arciszewska

Witam ciepło,

Nie wszystkie owoce są zakazane podczas kuracji antygrzybiczej, a większość warzyw spokojnie można jeść.
Wszystko jest uzależnione od tego z jakim konkretnie grzybem mamy do czynienia, którego narządu tyczą się zmiany oraz jaki lek przeciw grzybiczy jest stosowany (jak długa kuracja)
Spokijnie mozna tak zbilansować dietę, aby żadne suplementy diety nie były konieczne.
Suplement - jak sama nazwa wskazuje - ma jedynie dodatkiem, uzupełnieniem . Ale nie może zastąpić diety.
Dodatkowo w Polsce suplementy nie przechodzą żadnych kontroli medycznych (jedynie sanepidową) i nie mają żadnych badań klinicznych.
Proszę poprosić o wsparcie w ułożeniu prawidłowej diety rozsądnego dietetyka, a suplementy zostawić na bok.

Pozdrawiam
Asia Szmitka-Łuszczyk
mgr farmacji i dietetyk