Dieta przeciwgrzybicza u 30-latka

witam mam prośbę mam problem z grzybicą zewnęcznom i wewnęcznom po lekach prośił bym o porade dietycznom jakie jeść zupy i dania anty grzybiczne

Mgr Olga Marzol Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie.

Dieta w przypadku grzybicy niestety nie jest łatwą rzeczą, ale bardzo pomocną. Przede wszystkim podstawą diety antygrzybiczej są produkty świeże. Należy całkowicie wyeliminować z codziennego menu dania typu instant, zupki w proszku, gotowe sosy, dania w słoikach, sosy w proszku. Należy również zwrócić uwagę, aby zwiększyć ilość w diecie kwasów Omega-3 (olej lniany, olej z orzechów, ryby morskie). Niewskazany jest cukier, słodycze, produkty z mąki pszennej oraz drożdze. W związku z tym należy również unikać spożywania owoców (oprócz jabłek i grejpfrutów). W takim wypadku zalecane będzie ograniczenie również produktów, które zawierają w sobie duże ilości konserwantów, sztucznych barwników czy cyklaminianiu sodu.
Podczas przyrządzania posiłków należy trzymać się zasady niełączenia węglowodanów z białkiem (mięso z ziemniakami/ryżem/kaszami) oraz tłuszczu z eglowodanami.
W momencie, gdy grzybica uderzyła po lekach, świadczy o to znacznym obniżeniu odporności. Warto byłoby zaopatrzyć się w probiotyki oraz cynk, jako dodatkowe wsparcie.

Mam nadzieję, że udzielona przeze mnie odpowiedź jest wystarczająca.

Pozdrawiam,

Mgr Olga Marzol