Dieta przy chorobie Hashimoto i cukrzycy typu 2

Dzień dobry, mam zdiagnozowaną chorobę Hashimoto oraz cukrzycę typu 2. Przyjmuję euthyrox N25 oraz glucophage xr 500. Stosuję antykoncepcję _ yaz od kilku lat. Ważę 50 kg przy 168 cm wzrostu. Czuję się różnie bywa, że zupełnie dobrze a czasem rano po wstaniu nie mam siły do tego stopnia że przez kilka godzin z trudem wykonuję podstawowe czynności, odczuwam kołatanie serca. Jaką dietę powinnam stosować, czego unikać żeby naturalnie wspomóc organizm i zahamować rozwój chorób? Dziękuję.

Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz

Witam. Pod kątem cukrzycy ważne jest uregulowanie podaży węglowodanów we wszystkich posiłkach (powinno ich być 4-6) np. poprzez liczenie wymienników węglowodanowych, ponadto nie należy rozgotowywać potraw, jeść nieprzetworzone produkty zbożowe, warzywa i chude produkty białkowe. Dla Hashimoto to zalecenia też się sprawdzają, dodatkowo należy unikać soi, a do posiłku przed którym połykany jest euthyrox nie jeść orzechów włoskich i warzyw z rodziny krzyżowych. Zaleca się również unikanie soli jodowanej i ryb. Pozdrawiam