Colitis ulcerosa a dieta

Dzień dobry, zacznę od tego, że choruję na colitis ulcerosa. W lutym stan się zaostrzył, ale obecnie wszystko się uspokoiło. Jeszcze jestem na lekach. Wiem, że na colitis ulcerosa bardzo duży wpływ ma to co jem. Jaką teraz powinnam stosować dietę, aby stan ostry nie powrócił? Jaka dieta jest najbardziej polecana przy colitis ulcerosa? Nie ukrywam, że czytałam na ten temat dużo na różnych forach, ale większe zaufanie mam do porady specjalisty w tej dziedzinie. O kwestię diety w colitis ulcerosa zapomniałam ostatnio zapytać swojego lekarza, a następną wizytę mam dopiero za kilka miesięcy. Chciałabym się dowiedzieć czego powinnam unikać w diecie, co szczególnie może wpłynąć na zaostrzenie colitis ulcerosa? Jakie są ogólne zasady dotyczące żywienia w colitis ulcerosa? Z góry dziękuję za pomoc i wszystkie odpowiedzi.

Nie udowodniono dotychczas, ponad wszelką wątpliwość, że stosowanie diety może zapobiec zaostrzeniom choroby. Istnieją jednak silne przesłanki, że spożywanie niektórych pokarmów może wpływać na poprawę lub pogorszenie stanu zdrowia i zapobiegać komplikacjom pozajelitowym towarzyszącym chorobie. Należy podkreślić, że poszczególni chorzy w różny sposób reagują na ten sam sposób żywienia. Chory obserwując reakcję własnego organizmu na poszczególne składniki pożywienia, powinien wypracować najwłaściwszą dla siebie dietę, co może w istotny sposób wpłynąć na jego samopoczucie i poprawienie standardu życia. Dieta powinna być urozmaicona, łatwo przyswajalna i dostarczać organizmowi wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Unikać zaś należy tylko tych produktów, które nie są dobrze tolerowane przez organizm. Lepiej tolerowane są posiłki przyjmowane częściej, a mniejsze objętościowo. Dlatego chorzy na nieswoiste zapalenia jelita powinni otrzymywać, co najmniej pięć posiłków dziennie i pić, podobnie jak osoby zdrowe, co najmniej 1,5 litra płynów na dobę. W przypadku pojawienia się biegunki podaż płynów powinna być zwiększona, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Zmniejszenie podaży płynów w celu ograniczenia biegunki jest nieskuteczne i może spowodować groźne dla zdrowia konsekwencje. Stosując dietę eliminacyjną, w przypadku nietolerancji niektórych produktów, należy uzupełniać niezbędne składniki odżywcze (mikroelementów, witamin itp.) podając odpowiednie preparaty uzupełniające. Dawkowanie preparatów witaminowych i mineralnych powinno być ustalone przez lekarza prowadzącego.
Należy zaznaczyć, że o ile w literaturze naukowej panuje dość duża zgodność, co do diety w NZJ, o tyle na stronach internetowych, i w wydawnictwach pseudonaukowych można znaleźć wiele ”cudownych diet” niemających żadnego uzasadnienia w badaniach klinicznych. Stosowanie ich, bez konsultacji z lekarzem prowadzącym, może (mimo obserwowanej czasami korzystnej rekcji początkowej - efekt placebo) doprowadzić do nasilenia objawów choroby lub powstania reakcji ubocznych. Czasami narastanie dolegliwości bólowych po spożyciu pokarmów może
prowadzić do objawów przypominających anoreksję (jadłowstręt). Pojawienie się tych objawów, poza leczeniem farmakologicznym i dietetycznym, może wymagać współpracy psychologa klinicznego.

Wpis z publikacji naukowej.

Dodatkowo proszę pamiętać, żeby w diecie obróbka termiczna, która będzie wiodła prym to - gotowanie na parze oraz pieczenie.

Pozdrawiam
Paulina Guziołek

Witam serdecznie,

radziłabym zidentyfikować pokarmy, które Pani szkodzą i zastosować dietę eliminacyjną. Dzięki temu szybko powinna Pani odczuć ulgę. Testy w kierunku nietoleranacji pokarmowych proszę szukać w sieci laboratoriów ALAB lub w poradniach dietetycznych.
Do tego radziłabym przyjmować suplementy z bakteriami probiotycznymi (bez dodatku laktozy - o to proszę dopytać farmaceutę).
Pozdrawiam