Dieta przy niewydolności nerek

Witam. Chciałabym wiedzieć przede wszystkim do jakiego lekarza się udać. Obecnie ważę 117 kg, przy wzroście 178 cm. Dużo się ruszam, choćby ze względu na fakt, że pracuje fizycznie. Cierpię na niewydolność nerek (zaczęło się od ostrego zapalenia nerek). Obecnie zażywam leki na stałe, urolog podpowiedział, że tycie jest możliwe z powodu złego wydzielania hormonów przez nadnercza. Co ja mam w końcu jeść, żeby było dobrze? Bardzo proszę o pomoc i jakieś wskazówki :( Pozdrawiam, Załamana... :(
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Leczenie takiego stanu leży w kwestii nefrologa. Zwykle w chorobie konieczne jest ograniczenie spożycia soli (mniej niż 5 g na dobę), gdyż zawarty w niej sód ma duży wpływ na wzrost ciśnienia krwi u osób z chorobą nerek. Nie ma specjalnej diety „nerkowej” (stosowane w przeszłości diety, np. ziemniaczana, przynosiły więcej szkody niż korzyści). Białko powinno być pełnowartościowe i spożywane w normalnych ilościach (tj. ok. 1 g/kg masy ciała na dobę), jeżeli GFR jest większe niż ok. 30—40 ml/min. W ciężkiej niewydolności nerek (GFR <30 ml/min) zaleca się ograniczenie spożycia białka do 0,6—0,8 g/kg na dobę, jednak taką dietę można stosować tylko pod nadzorem lekarza (a najlepiej lekarza i dietetyka), gdyż istnieje ryzyko rozwoju niedożywienia lub niedoborów pokarmowych.

Przez internet, w przeciwieństwie do bezpośredniego spotkania, niestety niewiele mogę Pani poradzić. Nie ma jednej diety nerkowej, ze względu na równice w fazach i przebiegu choroby u każdego chorego. Musiałabym przejrzeć Pani badania, przeprowadzić z Panią wywiad żywieniowy i dopiero na tej podstawie określić strategię żywieniową. Dieta w chorobach nerek jest dość rygorystyczna, odnosi się to głównie do białka, które trzeba ograniczyć, ale przy odpowiednim prowadzeniu przez lekarza i dietetyka, możliwa do realizacji.

Witam, aby móc w pełni odpowiedzieć na Pani pytanie potrzebowałabym większej ilości informacji. Czy waga wzrosła po rozpoczęciu leczenia farmakologicznego czy już wcześniej był z nią kłopot? Czy występuje u Pani także nadciśnienie tętnicze? Generalnie przy przewlekłej niewydolności nerek stosuje się dietę z ograniczeniem białka. Stopień ograniczenia ustalany jest w zależności od stężenia mocznika i kreatyniny w osoczu krwi oraz klirensu kreatyniny. W sytuacji nadwagi lub otyłości powinno się dodatkowo ustalić dietę o obniżonej podaży energii, która powinna spowodować spadek masy ciała. Żywienie musi być regularne, bogate w produkty pełnoziarniste (ciemny chleb, płatki, otręby, kasze, ciemne makarony, ryż brązowy), chude mięso i nabiał (ograniczone z uwagi na niewydolność nerek) oraz oleje roślinne, orzechy, pestki jako źródła tłuszczu. Należy pamiętać o odpowiedniej podaży warzyw i owoców (5 porcji w ciągu dnia) oraz eliminacji smażenia na rzecz gotowania, pieczenia i duszenia bez obsmażania. Należy zupełnie wykluczyć z diety słodycze, alkohol, słodzone napoje, produkty typu fast-food, które dostarczają jedynie "pustych kalorii". Najważniejsze to się nie poddawać. Jeżeli leczenie farmakologiczne uniemożliwi Pani utratę dodatkowych kilogramów to dzięki racjonalnemu żywieniu uda się przynajmniej zatrzymać przyrost wagi. Proponuję jednak spróbować przejść na dietę redukcyjną, a w przypadku problemów zgłosić się do lekarza lub dietetyka.

Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz

Witam, jeśli choroba jest już kontrolowana lekami pozostaje walka z nadwagą. Tu pomoże dietetyk, który w trakcie wywiadu pozna Pani preferencje, dokładny opis choroby, przyczynę nadwagi itd. Potrzeba wielu informacji aby ułożyć jadłospis, który da efekty. Pozdrawiam